BRATISLAVA 7. júla (SITA) - Predseda chorvátskeho parlamentu Luka Bebić po dnešnom stretnutí so slovenským kolegom Pavlom Paškom povedal, že ochranou životného prostredia pri Jadranskom mori možno rozvíjať dobrú spoluprácu medzi oboma krajinami.
"Myslím si, že Jadranské more nie je iba talianske, chorvátske, čiernohorské a albánske, ale je morom celej Európy, osobitne strednej a východnej. Takže si myslíme, že je aj slovenským morom a všetci máme záujem, aby sa biologicky zachovalo," vyhlásil pred novinármi Bebić. Podľa neho sa banalizuje problém, koľko rýb možno z mora loviť či jeho ochrana pred škodlivými vplyvmi, napríklad z prepravy ropy.
Bebić tvrdí, že ekológiou Jadranu sa treba zaoberať, "aby sme more nevyužívali len my, ale aj budúce generácie, aby sme ho nezničili pre niektoré naše drobné záujmy." Krajiny, ktoré sú na pobreží Jadranského mora, mali už niekoľko stretnutí, kde rozoberali jeho ochranu, uviedol Bebić. Domnieva sa, že počet krajín treba rozšíriť, mali by sa vypracovať programy na záchranu Jadranského mora a tie potom financovať. Paška vyjadril podporu týmto snahám. "Prístup k nemu (Jadranskému moru) ako k unikátnemu priestoru a jeho ochrana by mala byť v záujme nás všetkých," vyhlásil Paška.
Impulzom pre prehĺbenie spolupráce Chorvátska a Slovenska by malo byť dokončenie diaľnice, ktorá spojí Baltické more s Jadranským, avizuje Bebić. "Chorvátsko do konca budúceho roka ukončí svoj úsek a verím, že aj ostatní, predovšetkým Bosna a Hercegovina, ktorá ešte nezačala stavať," dodal chorvátsky šéf parlamentu. Podľa neho cesta umožní spojiť tento región s Európou na vysokej úrovni.
Slovensko podľa Pašku podporuje vstup Chorvátska do Európskej únie a skorý vstup do NATO. Bebić povedal, že problémy s Lisabonskou zmluvou nenaštrbujú slovensko-chorvátsku spoluprácu. Dodal, že Chorváti budú pokračovať v reformách a zosúlaďovaní svojho práva s európskym.