Cerová 7. júla (TASR) - V auguste si obec Cerová pripomenie piate výročie od spustenia prvej veternej elektrárne, ktorú vybudovali na Slovensku. Odvtedy ročne dodávala v priemere 4 až 5 tisíc megawattov elektrickej energie do verejnej siete. Obec uvažuje o jej rozšírení o ďalšie dve turbíny.
"Prvá myšlienka vznikla približne pred 10 rokmi. Prišiel s ňou vtedajší technický rozvoj Slovenských elektrární, ktorý robil merania v našom chotári a keďže vychádzali dobré výsledky, tak sme sa začali s touto myšlienkou hlbšie zaoberať," povedal dnes TASR starosta obce Vladimír Jánoš.
Starosta sa hnevá na niektoré negatívne názory ochranárov a zelených k výstavbe veterných elektrární. Avšak v čase príprav a neskoršej výstavby sa v obci s negatívnym postojom nestretávali. A samotní obyvatelia Cerovej s ňou podľa neho nemajú žiadne negatívne skúsenosti.
"Veterný park Cerová má štyri veterné elektrárne. Každá s maximálnym inštalovaným výkonom 660 kW. Je to stavba vysoká, vrchol je až sto metrov nad terénom. Ide o technicky vysoko dokonalé dielo, ide to v automatike, je to bez obsluhy a spoľahlivé," tvrdí starosta a dodáva, že od prevádzkovateľa obec ročne dostáva za elektráreň, ktorá je v jej majetku, 500.000 Sk (16.519 eur).
Dnes sa už v obecnom úrade zaoberajú myšlienkou na ďalší rozvoj veterného parku. Mali by ho doplniť dve dvojmegawattové turbíny, modernejšie a dokonalejšie. Zámer zapracovali aj do územného plánu. V neskoršej budúcnosti uvažujú s výstavbou slnečných kolektorov na výrobu elektriny. Starostovi vnukli myšlienku sami obyvatelia Cerovej, keď sa po návrate z Chorvátska sťažovali na príliš horúci piesok na plážach.
"Keď sa sťažovali na veľa vetra v našom chotári, nuž sme postavili veternú elektráreň. Teraz sa sťažujú na horúci piesok a príliš veľa slnka. Tak im postavíme slnečnú elektráreň," s úsmevom dodal starosta.
Starostom z ostatných obcí odkazuje, že by sa nemali obávať výstavby ďalších veterných zdrojov. "Určite je to lepšie než výroba elektriny v tepelnej elektrárni z uhlia alebo možno aj z toho atómu a nevzniká žiadny odpad. Maximálna hlučnosť tam bola nameraná 48 decibelov, priamo pri stožiaroch, aj na okolí. Robili sa štúdie na faunu. Myslím si, že to nemá nejaký negatívny vplyv ani na poľovnú zver," tvrdí Jánoš, ktorý chodí na pravidelné pochôdzky do prírody a nenašiel ani uhynuté vtáky. "Takže z tohto uhla pohľadu nemajú byť aké obavy," uzavrel starosta.