BRATISLAVA 8. júla (SITA) - Podpis bilaterálnej dohody medzi USA a Českou republikou, ktorá umožňuje výstavbu amerického protiraketového radaru na českej pôde, vytvára podľa predsedu zahraničného výboru NR SR Borisa Zalu zbytočne napätie. Zopakoval, že bol proti tomu, aby protiraketová obrana vznikala na základe bilaterálnych dohôd. Tento proces mal byť zastrešený Severoatlantickou alianciou (NATO). Rusko má podľa neho obavy z ďalšieho vývoja i možnosti, že celý systém by mohol byť použitý proti nemu. Napätie by bolo možné odstrániť, ak by bola Rusku poskytnutá možnosť priamej kontroly.
Bývalý minister obrany a súčasný člen parlamentného výboru pre bezpečnosť a obranu Martin Fedor poznamenal, že aj keď ide o bilaterálnu dohodu, zelenú kartu jej podpisu dalo tak NATO ako i Európska únia. Slovensko sa podľa neho tiež pripojilo k názoru, že je potrebné reagovať na možné hrozby. "Hľadala sa adekvátna odpoveď a tá sa našla v protiraketovom systéme," dodal. Skutočnosť, že došlo k podpisu dohody medzi USA a ČR považuje Fedor za významný počin oboch diplomacií. Pre Slovensko je podstatné, aby protiraketový dáždnik chránil európske krajiny, vrátane nás.
Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová a český minister zahraničia Karel Schwarzenberg dnes podpísali dohodu, ktorá umožňuje výstavbu amerického protiraketového radaru na českej pôde. Radar by mal spoločne s poľskou raketovou základňou tvoriť súčasť obranného systému v strednej Európe a čeliť tak hrozbe predovšetkým zo strany Iránu. Dohodu o výstavbe radaru ešte musí schváliť český parlament. Americká vojenská prítomnosť v regióne je tŕňom v oku Ruska, ktoré považuje Poľsko a Českú republiku za bývalú sféru svojho vplyvu.