Bratislava 8. júla (TASR) - Podpis dohody o výstavbe protiraketovej radarovej základne medzi Českou republikou a USA považuje premiér Robert Fico za bilaterálnu záležitosť oboch krajín.
Ako dnes povedal, nepovažuje však za správne predsúvanie protiraketového dáždnika zo Spojených štátov do Európy. "Trochu nás to znervózňuje, pretože my nechceme mať za humnami ani radary, ani rakety," zdôraznil. Zároveň zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko, že v prípade, ak by o to bola požiadaná slovenská strana, k umiestneniu základe na území SR, by dali zamietavé stanovisko.
"Keďže ide o bilaterálny projekt medzi USA a naším susedom, SR toto ich suverénne rozhodnutie rešpektuje," povedal pre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Ján Škoda. Pripomenul, že na bukureštskom summite NATO Slovensko prispelo k dohode aliancie o preskúmaní možnosti prepojiť protiraketovú obranu USA a NATO tak, aby všetky členské krajiny Severoatlantickej aliancie mali zaistenú rovnakú bezpečnosť. "Tieto diskusie v aliancii prebiehajú aj teraz a Slovensko sa do nich aktívne zapája," poznamenal Škoda.
Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg a šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová podpísali dnes v Prahe dohodu o výstavbe protiraketovej radarovej základne. Zmluvu bude ešte musieť ratifikovať český parlament a podpísať prezident. Podľa šéfa českej diplomacie ide o prejav konzistentnosti českej zahraničnej politiky a prejav spojenectva v NATO.
ČR na rozdiel od Poľska od USA oficiálne za dohodu o radarovej základni žiadne protislužby nepožadovala. Paralelne ale prebiehali rokovania o zrušení vízovej povinnosti pre turistické cesty českých občanov do USA. Český premiér Mirek Topolánek dnes po stretnutí s Condoleezzou Riceovou oznámil, že vízová povinnosť by mala byť zrušená do konca tohto roku.