BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Na zastupiteľských úradoch Slovenska v zahraničí prijali 2 584 žiadostí, pričom najvyšší počet bol opäť v máji. Pre deti do 13 rokov vydali viac ako 38 000 cestovných dokladov. Najviac požiadaviek o vydanie cestovného dokladu bolo v Košickom (31 707) a Prešovskom kraji (31 393), informoval agentúru SITA hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Korch.
Od 15. januára polícia vydáva pasy s biometrickými údajmi. "Samostatná položka vydaných biometrických cestovných pasov v informačnom systéme Agenda cestovných dokladov sa neeviduje a tak nie je možné tento údaj spresniť," uviedol Korch. Ich počet podľa neho ale narastá každý deň. Prvými držiteľmi s biometrickým údajom - mapou tváre sa stali minister vnútra Robert Kaliňák a riaditeľ Národného bezpečnostného úradu František Blanárik. Obal nového slovenského cestovného pasu je bordový, na prednej strane je štátny znak Slovenskej republiky razbou zo zlatej fólie, text Európska únia, Slovenská republika a označenie druhu cestovného pasu. Na zadnej strane je reliéf Európskej únie tlačený slepotlačou. Bezpečnosť údajov je garantovaná, dátová strana je pasívna a nie je teda možné z nej informácie odčítať iným spôsobom ako špeciálnou čítačkou.
Prevádzka a systém vydávania certifikátov na výrobu pasov sa riadi štandardmi, ktoré platia pre všetky členské krajiny Európskej únie. Úradom vydaný certifikát dohodnutým spôsobom zasiela Ministerstvo vnútra SR všetkým pasovým a colným orgánom členských krajín EÚ. Pri predložení biometrického pasu pri pasovej kontrole sa týmto certifikátom overí, či predložený pas je pravý alebo nie. Systém je založený na podobnom systéme ako overovanie elektronického podpisu, keď verejným kľúčom si ktokoľvek môže overiť autenticitu elektronickým podpisom podpísaného dokumentu. V prípade biometrických pasov sú overovateľmi pasové a colné orgány, overovaným dokumentom predložený pas a podpisovateľom je pasový orgán, ktorý pas vydal.