SME

Zápis kostolíka do zoznamu UNESCO bol prioritou Tvrdošína

ŽILINA/TVRDOŠÍN 9. júla (SITA) - Zápis dreveného kostolíka v Tvrdošíne do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bol prioritou mesta. Mesto očakáva, že prinesie vyššiu návštevnosť. "Sme hrdí, že ho tu máme, ...

ŽILINA/TVRDOŠÍN 9. júla (SITA) - Zápis dreveného kostolíka v Tvrdošíne do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bol prioritou mesta. Mesto očakáva, že prinesie vyššiu návštevnosť. "Sme hrdí, že ho tu máme, že tu stojí toľké roky, chránime si ho a radi sa ním pýšime," uviedla pre agentúru SITA Erika Čajková z oddelenia kultúry Mestského úradu v Tvrdošíne. Najstaršiu stavebnú historickú pamiatku na území mesta sprístupnili verejnosti v roku 1994. Otvorený je po celý rok, v mesiacoch júl - august každý deň okrem pondelka od 10:00 do 16:00. Mimo hlavnej sezóny je sprístupnený pre individuálne návštevy na objednávky. Unikátny kostolík navštevujú okrem Slovákov hlavne Poliaci, Česi, Maďari, ale aj Francúzi či Američania a najmä klientela z neďalekého rekreačného strediska Oravice

SkryťVypnúť reklamu

"Budeme sa musieť snažiť ho viac spropagovať, keďže je už pamiatkou UNESCO," konštatovala Čajková. Mesto podľa nej vydá nové propagačné materiály, pravdepodobne až k budúcej letnej sezóne. Tento rok pribudli nové pútače v Tvrdošíne a pri Oravskom hrade, ktoré pozývajú návštevníkov k tejto pamiatke.

Ako ďalej dodala Čajková, raz ročne - 1. novembra - sa v kostolíku koná slávnostná odpustová svätá omša, pretože je zasvätený sviatku Všetkých svätých. Sporadicky je tiež miestom sobášov alebo náboženských koncertov. Na budúci rok plánujú začať rekonštrukciu šindľovej strechy kostolíka, financovať by ju malo mesto. Vlaňajším výskumom pôvodných trámov kostolíka sa podľa Čajkovej zistilo, že stromy na jeho výstavbu spílili v rokoch 1440 až 1445.

SkryťVypnúť reklamu

Drevený kostolík s neskorogotickými stavebnými prvkami zaraďujú odborníci do druhej polovice 15. storočia, hoci prvá písomná zmienka o existencii fary a teda aj farnosti v Tvrdošíne je z roku 1395. Zachované sú zmienky o úpravách v rokoch 1650-54, 1899, 1927, 1952, 1966 a 1971. Havarijný stav stavby a celého vnútorného zariadenia sa prehĺbil v nasledujúcich rokoch a trval až do roku 1986, kedy vedenie mesta rozhodlo o komplexnom ošetrení a zreštaurovaní celého historického dreveného kostola aj s mobiliárom i jeho okolia. Obnova trvala do roku 1993.

Celkový pôdorys kostolíka s rozmermi základov približne 925 centimetrov pod západnou stenou a 1 773 centimetrov pod severnou stenou s obdĺžnikovým priestorom okolo oltára s vnútornými rozmermi 560 x 735 centimetrov a jednoduchý priečny chórus pri západnej stene prezrádzajú ranogotické prvky, používané na Slovensku v druhej polovici 13. storočia. Okenné otvory sakristie a východnej steny presbytéria majú už neskorogotický charakter.

SkryťVypnúť reklamu

Na západ otočený, pôvodne jediný lomený portál zodpovedá stavebnej praxi prelomu 14. a 15. storočia. Tento kostolík bol farským kostolom ešte v polovici 17. storočia, hoci koncom roku 1610 bol postavený v centre mesta druhý, pôvodne drevený kostol, ktorý však niekoľkokrát vyhorel tak, že z neho vždy zostala len kamenná veža, ktorá sa stala základom dnešnej stavby kostola sv. Trojice.

Tvrdošínsky drevený kostolík získal v roku 1995 cenu paneurópskej mimovládnej organizácie EURÓPA NOSTRA so sídlom v holandskom Haagu, "za zachovanie a vynikajúce zreštaurovanie tejto významnej pamiatky drevenej architektúry a jej vnútorné vybavenie tradičnou ručnou prácou". Pri tejto príležitosti odhalili na južnom vchode do kostolíka bronzovú plaketu, ktorá má pripomínať nasledujúcim generáciám povinnosť aj naďalej sa starať o zachovanie tejto významnej pamiatky.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdošín je najstaršie mesto na Orave a jedno z 20 najstarších miest na Slovensku. Má deväť a pol tisíca obyvateľov. Hromadné nálezy predmetov, objavené v 19. storočí v blízkom okolí, dokazujú už praveké osídlenie územia Tvrdošína, ležiaceho na sútoku dvoch riek a na strategickej obchodnej ceste vedúcej od Baltického mora až po Jadran.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 999
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 203
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 064
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu