Cinobaňa 9. júla (TASR) - Vzácne žiarové hroby z obdobia tzv. kyjatickej kultúry, staré asi 3000 rokov, odkrývajú v týchto dňoch archeológovia v blízkosti obce Cinobaňa v okrese Poltár. V lokalite v blízkosti kopca Strieborná pracuje v súčasnosti asi desať ľudí, medzi nimi aj amatérsky archeológ Miroslav Peťko, ktorý pohrebisko objavil predvlani.
"Po tomto svahu v tom čase zvážali drevo. Dážď zvážnicu vymyl a odkryl tak pár črepín," povedal TASR Peťko. Tie potom našiel jeho priateľ, ktorý sa s keramikou medzi rečou pochválil.
Podľa vedúceho terénnych archeologických prác Vladimíra Mitáša, na svahu pod Striebornou sa nachádza významné nálezisko kyjatickej kultúry, aj keď podobných je dnes na Slovensku viac. Asi najznámejšie je pri obci Kyjatice v okrese Rimavská Sobota (odkiaľ táto kultúra dostala svoj názov). Tam sa našlo 192 žiarových hrobov. Menšie je aj v Podrečanoch v okrese Lučenec, kde sa takéto hroby objavili u nás vôbec po prvý raz. Ďalšie sú aj v Kotmanovej či Radzovciach. Tam je však omnoho väčšie pohrebisko tzv. lužickej kultúry.
Skupina pracovníkov, väčšinou študenti z Nitry a Trnavy, odkryla pod Striebornou zatiaľ asi tucet hrobov. Na území štyroch árov však zaevidovala ďalších asi 100. Mitáš ale odhaduje, že na celom území ich mohlo byť 200 až 300. Zaujímavé je, že objavené hroby pochádzajú aj z obdobia začiatku kyjatickej kultúry, niekedy okolo roku 1150 pred naším letopočtom (p.n.l.) a tiež z jej konca, okolo roku 700 p.n.l. Hroby ohraničené kameňmi sú všade tam, kde vidno plochy zelenšej trávy ako inde.
V hroboch nad Cinobaňou objavili v týchto dňoch aj úlomky starej keramiky, šálku, misku či amforu. V niektorých s pozostatkami popola. Našli aj časť železného konského zubadla, úlomky železných predmetov, či pozostatky valov opevnenia starého hradiska, ktoré pochádzajú pravdepodobne z toho istého obdobia ako pohrebisko.
Podľa Mitáša hradisko bolo niekoľko sto metrov nad pohrebiskom a osada s približne stovkou obyvateľov zase o čosi nižšie, za malým potokom. Obydlia od pohrebiska zvyčajne oddeľovala voda. Keď človek zomrel, ľudia tejto kultúry ho slávnostne obliekli a postavili hranice z dubového dreva. K telu pred spálením položili jeho obľúbené veci. Keď hranica dohorela, pozbierali popol a zvyšky a tie potom uložili do jamy obloženej kameňmi. Niekedy popol nasypali do keramických nádob.
Archeologický prieskum pod Striebornou by archeológovia mali ukončiť na konci júla. Ak budú peniaze, výskum má pokračovať aj na budúci rok. Nálezisko však už dnes dôkladne zmapujú a nafotia a nájdené predmety odovzdajú na ďalší výskum. Časť z nich by chcela vystaviť na Obecnom úrade v Cinobani aj starostka Mária Švikruhová. Od tohto významného objavu si sľubuje zvýšený záujem turistov o obec.