Nováky 9. júla (TASR) Akciová spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) dostala vyrozumenie polície o obvinení štyroch jej vedúcich pracovníkov v súvislosti s tragickým prievalom rozbahnených nadložných hornín v novembri 2006 v Bani Nováky, pri ktorom zahynuli štyria baníci. Potvrdila to hovorkyňa HBP Adriana Siváková.
Uviedla, že spoločnosti doručili od vyšetrovateľa "len oznámenie o vznesení obvinenia voči štyrom zamestnancom. Vyšetrovanie naďalej prebieha, preto z dôvodu objektívnosti sa k nemu, až do jeho ukončenia nebudeme vyjadrovať. Vzhľadom na prezumpciu neviny, nebudeme zverejňovať mená, ani pracovné pozície týchto zamestnancov," konštatovala Siváková. Dodala iba, že medzi obvinenými z prečinu všeobecného ohrozenia nie sú členovia vrcholového manažmentu.
Podľa neoficiálnych informácií polícia stíha na slobode bývalého riaditeľa odboru meračstva a geológie a environmentálnych záťaží, vedúceho odboru riadenie výroby, vedúceho koordinátora výroby a samostatného hydrogeológa zo závodu HBP Bane Nováky, kde sa tragédia stala. K prievalu došlo 16. novembra 2006 v ranných hodinách v siedmom ťažobnom poli. Rozbahnené nadložné íly zasiahli stenový porub a prístupové chodby. Jednu z nich, 321 metrov dlhú, dokonca prievalový materiál zavalil splna. Tlak úplne zdemoloval dopravníky a ďalšie zariadenia. Napriek tomu, že porub bol v hĺbke približne 200 metrov, prieval sa nezvyčajne prejavil až na povrchu, valcovitým kráterom s priemerom 11 metrov. To si dodnes mnohí odborníci nedokážu vysvetliť.
V blízkosti postihnutého porubu sa v tom čase nachádzalo 11 baníkov, z ktorých sa siedmim, aj za cenu rôznych zranení, podarilo uniknúť. Zostávajúci štyria zostali pod závalom a zahynuli. Boli to Jozef Nečey (41), Milan Zrnek (43), Vladimír Ondrejka (32) a Pavol Papaj (41).
Prípad viac než rok vyšetrovala komisia Obvodného banského úradu v Prievidzi, ktorá si prizvala na pomoc aj nezávislých expertov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky a Poľska. Dospela k záveru, že hlavnou príčinou prievalu boli nepriaznivé geologické faktory pôsobiace v nadloží uhoľného sloja. V jednom prípade však zistila aj porušenie zákona a desať ďalších banských predpisov spočívajúcich v nie správnom zhodnotení situácie. Okrem iného sa nevykonali dva plánované vrty v nadloží dobývaného poľa. Tieto porušenia podľa slov predsedu komisie a OBÚ Bohuša Sliackeho síce ovplyvnili rozhodovací proces pri riešení krízovej situácie v postihnutom stenovom porube, avšak priamo neovplyvnili príčiny a priebeh prievalu. Sliacky uviedol, že organizácia sa snažila viacerými opatreniami zamedziť prenikanie zvodnených hornín do pracovných priestorov, ktoré sa ukázali ako neúčinné. Preto sa rozhodla riešiť situáciu zásadným spôsobom, vyrazením novej chodby, takzvanej obtínky, ktorou by skrátili stenový porub a vynechali časť sloja, kde dochádzalo k prienikom zvodnených nadložných ílov. Tento zámer sa už nepodarilo zrealizovať, pretože došlo k prievalu.
Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek na margo výsledkov vyšetrovania uviedol, že baníci v tomto prípade pracovali viac rutinne ako odborne".