BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Počet stavebných úradov na Slovensku sa má znížiť. Umožniť to má návrh zákona, na ktorom pracuje Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR. V súčasnosti je ich 409, po úprave ich má byť 168.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požaduje, aby prenesený výkon štátnej správy vykonávali úrady čo najbližšie k občanovi a v prospech neho. "Toto sa znižovaním počtu stavebných úradov nedocieli, chceme zachovať optimálnu štruktúru a zefektívniť tento prenesený výkon štátnej správy," uvádza sa v
stanovisku ZMOS, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Viera Trpišová.
O znížení počtu úradov informoval minister výstavby Marian Janušek 9. júna. Rada vlády pre verejnú správu k návrhu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku odporúča vláde SR, aby sa zoznam spoločných stavebných úradov uviedol v samostatnom nariadení vlády SR, aby bola zachovaná flexibilita siete spoločných stavebných úradov. "Je potrebné prihliadať i na to, že sa diskutuje o integrovanej miestnej štátnej správe a otázkach modernizácie územnej samosprávy," uvádza ZMOS.
V zákone má byť tiež zjednodušené stavebné konanie. Na stavby rodinných domov do 150 metrov štvorcových bude postačovať ohlásenie stavby. Podľa generálneho riaditeľa sekcie stavebníctva a bytovej politiky na ministerstve výstavby Petra Černegu väčšina rodinných domov dosahuje do 150 metrov štvorcových zastavanej plochy. Ohlásenie bude podľa neho stačiť aj na nadstavby už existujúcich obytných budov s plochou do 300 metrov štvorcových. Stavebné povolenie bude teda potrebné len na väčšie stavby.
Novinkou pre stavby s oznámením má byť inštitút audítora stavby, ten bude mať oprávnenie od rezortu výstavby na niektoré činnosti, ktoré v súčasnosti vykonáva iba stavebný úrad. Malo by to zrýchliť a zjednodušiť inžinierske činnosti pri týchto stavbách. V novom stavebnom zákone by sa mala pokuta za porušenie pravidiel pohybovať v závislosti od okolností a závažností porušenia pravidiel do päť mil. Sk (165 969.59 €), prípadne až do 20 mil. Sk (663 878.38 €). Čierne stavby by sa mali odstraňovať po vyčerpaní ostatných možností nápravy.
Pripravovaný návrh stavebného zákona by mal podľa ministra po schválení vo vláde a parlamente prispieť k zrýchleniu vývoja slovenského stavebníctva. Návrh stavebného zákona by mohol byť podľa Januška predložený do vlády v septembri a parlament by ho mal schváliť do konca roka s účinnosťou od 1. júla 2009.
Poslednú novelu stavebného zákona predložili do parlamentu poslanci Smeru-SD Renáta Zmajkovičová a Marián Kovačócy. Ostro voči nej vystúpilo ZMOS a Únia miest Slovenska (ÚMS). ZMOS ju ešte pred schválením v parlamente považovalo za nesystémovú a účelovú. ÚMS zdôraznila, že poslanecká novela nerešpektovala ústavné princípy, správny poriadok a suverenitu miestnej a regionálnej samosprávy v súlade s medzinárodnými záväzkami SR. Novelu parlamentu vrátil prezident. Pri opätovnom hlasovaní prezidentovo veto poslanci neprelomili.