Bratislava 9. júla (TASR) - Diskusiu o pokazených mäsových výrobkoch na slovenskom trhu rozvírila v poslednom období aj správa o výskyte nebezpečnej bakérie - listérie v mäsových výrobkoch, ktoré mala na sklade spoločnosť OR-LI v Liptovskom Hrádku. Aj keď sa použitie nakazeného mäsa v reštauračných zariadeniach nepotvrdilo, odborníci odporúčajú byť pri nákupe mäsa obozretní.
Ak si spotrebiteľ kúpi mäso alebo mäsový výrobok a následne zistí, že je pokazené, má niekoľko možností, ako sa brániť. Podľa Marty Černej z Fóra spotrebiteľov je prvou možnosťou vrátiť pokazený výrobok naspäť do predajne. "Samozrejme, s blokom ako dôkaz, že ste ho v predajni kúpili," uviedla pre TASR Černá.
Ak by však predajca trval na tom, že výrobok nie je pokazený, spotrebiteľ má ďalšie možnosti, ako sa brániť. A to obrátiť sa na Štátny zdravotný ústav SR, Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR alebo na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Spomínané inštitúcie môžu podľa jej slov urobiť väčší zásah. "Nielenže vám musia vrátiť peniaze, ale mali by sa vám aj ospravedlniť a môžu spraviť aj ďalšie účinné opatrenia," dodala.
Spotrebiteľ nemá často vôbec šancu rozoznať, že mäso je pokazené. "Pretože oni to umývajú nie vodou, ale väčšinou hypermangánom alebo niečím, čo zoberie smrad," uviedla Černá. Najlepšie je preto byť pri nákupe mäsa obozretní, najmä ak ide o mäsové balíčky balené priamo v predajni. Černá upozornila, že balíčky môžu pozostávať z mäsa rôznej kvality, čo však spotrebiteľ zistí až doma po jeho otvorení. "Ak si napríklad kúpi takéto mäso a nechá si ho doma štyri dni, tak už nemá šancu ho reklamovať, lebo mu povedia, že to pokazil doma," skonštatovala Černá. Dôležité je balíček mäsa hneď skontrolovať. V obchode by mali nakupujúci venovať viac pozornosti aj samotnému výberu. Netreba zabúdať, že pulty s mäsovými výrobkami môžu byť osvetlené ružovými alebo červenými svetlami. "V tom momente, ako vezmem do ruky mäso, odstúpim od ružového svetla," upozornila Černá. Počas letných mesiacov by podľa jej slov ľudia nemali kupovať veľa mäsa do zásoby.
Problematické je tiež dokázať, že spotrebiteľ mal zdravotné problémy kvôli pokazenej alebo zle upravenej potravine. Dokázať, že spotrebiteľ jedol iba predmetné jedlo, je podľa jej slov veľmi ťažké.