Bratislava 9. júla (TASR) Účastníci ťažkých, život ohrozujúcich nehôd môžu na núdzovom telefónnom čísle 18155 volať o pomoc aj Leteckú záchrannú zdravotnú službu (LZZS). Práve vrtuľníky sú v ťažko prístupných terénoch najúčinnejšou pomocou pri zachraňovaní životov. "Vrtuľníky môžu zasahovať všade a vždy, pravda, ak to dovolí počasie a terén," uviedol pre TASR hovorca LZZS ATE Poprad Pavol Svetoň.
Dispečing LZZS ATE pracuje 24 hodín denne a je v spojení s Krajskými operačnými strediskami (KOS) Integrovaného záchranného systému. Ročne urobí LZZS ATE Poprad 600 až 800 výjazdov. "O lete na miesto nehody rozhoduje pilot a lekár LZZS ATE. Ak je letové počasie, tak sa letí, ak je nepriaznivé počasie, musí sa hľadať iná alternatíva," ozrejmil postup Svetoň.
Okrem toho spolupracuje LZZS priamo s nemocnicami kvôli preprave pacientov na celom Slovensku. Vlastné heliporty majú napríklad nemocnice v Bratislave, Košiciach, Poprade, Nitre, Liptovskom Mikuláši či Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej. "Ak sa nedá pristáť priamo v nemocnici, tak vrtuľník pristane na inom mieste a pacienta z nemocnice do vrtuľníka alebo naopak prepravia sanitky," vysvetlil Svetoň.
Časový rozdiel medzi záchrannou pacienta LZZS a sanitkou je podľa Svetoňa veľmi veľký. "Treba si však uvedomiť, že na kratších, niekoľkometrových trasách pri záchrane ľudí vždy lepší čas dosiahnu sanitky," skonštatoval. Iná situácia je v horách, kde vždy vyhráva nad pozemnou záchrannou akciou letecká záchrana. "Ak sa napríklad stane úraz v lese, 10 kilometrov od Popradu, tam má šancu iba vrtuľník," uviedol Svetoň. Vrtuľníky LZZS ATE dokážu s pomocou špeciálneho nočného videnia zasahovať aj v noci, dokonca aj vo vysokohorskom terénne.
Dôležité je brať ohľad aj na pacienta, ktorý by musel vo veľkých bolestiach prežiť pozemný transport. LZZS totiž zasahuje aj v takých prípadoch, ako sú popáleniny, poranenia pri výbuchoch, pády zo stromov či komínov. Posádka vrtuľníka, ktorú tvorí pilot, lekár s atestáciou z urgentnej medicíny a záchranár, je podľa slov Svetoňa schopná odštartovať na zásah v priebehu 15 minút.
Zdravotné poisťovne preplácajú všetky výkony leteckej záchrannej zdravotnej služby, ktoré schvália revízni lekári poisťovní. Ojedinele sa vyskytnú prípady, keď je preplácanie výjazdov problematické. "Stáva sa však aj to, že vrtuľníky na žiadosť KOS-u vyletia na pomoc, ale potom sa zistí, že nie sú na mieste nehody potrebné," ozrejmil Svetoň. Problémom môžu byť aj situácie, keď zachraňovaní nemajú Európsky preukaz zdravotného poistenia. "LZZS ATE tak nemôže vystaviť faktúru za pomoc pri záchrane ich životov. Nastávajú dosť komplikované situácie a problémy s preplácaním letov," spresnil Svetoň.
Na Slovensku je v súčasnosti šesť stredísk LZZS. Päť z nich (v Poprade, Nitre, Banskej Bystrici, Bratislave a v Košiciach) prevádzkuje popradská spoločnosť Air Transport Europe. Stredisko v Žiline prevádzkuje spoločnosť Regional Heli Service.