BRATISLAVA 10. júla (SITA) - O projekt detských spolupracovníkov verejného ochrancu práv zatiaľ prejavilo záujem desať škôl a iných zariadení. Pre agentúru SITA to uviedla asistentka pre styk s médiami Kancelárie verejného ochrancu práv na Slovensku Zuzana Štukovská.
Žiaci vypracujú esej, prečo by mali zastupovať ostatné deti pri riešení ich problémov. Vytypujú témy, ktoré ich trápia a následne si zvolia svojich detských ombudsmanov. Školy spolu s kanceláriou verejného ochrancu práv spracujú kódex detského ombudsmana a vytvoria tím, ktorý sa problémom bude venovať. V projekte majú byť rovnomerne zastúpení chlapci i dievčatá. Zvolení detskí ombudsmani majú pomôcť pri odhaľovaní a riešení problémov, o ktorých deti zvyčajne rodičom a učiteľom nechcú povedať. "Chceme, aby sa deti snažili riešiť svoje problémy, aby o nich hovorili," zdôraznil pri predstavení projektu ombudsman Pavol Kandráč.
Projekt sa má rozšíriť na celé Slovensko, zastrešuje ho vedúca kancelárie VOP Henrieta Antalová. "Je to výzva pre všetky školy, zariadenia pre deti, domovy, reedukačné a diagnostické centra, aby sa do projektu zapojili. Vybrali sme pilotné školy, nebránime sa ďalším," uviedla. Do pilotnej verzie sa zapojili niektoré bratislavské školy, gymnázium v Žiari nad Hronom a diagnostické a krízové centrum v Nitrianskom kraji. Pracovný názov projektu je Deti ako spolupracovníci VOP.
Obsahová stránka projektu sa začne napĺňať až po zvolení detských ombudsmanov. "Do tohto procesu nezasahujeme, pretože nám záleží na tom, aby išlo o skutočných zástupcov detí, ktorých si rovesníci zvolia," spresnila Štukovská. Čas, ktorý má Kancelária VOP do konštituovania prvých detských ombudsmanov, využíva na nadväzovanie spolupráce s ďalšími odborníkmi, ktorých profesia s deťmi priamo súvisí. Ide o odborníkov z oblasti psychiatrie a ďalších medicínskych odborov.
Ombudsmanovi do konca mája doručili vyše 1 500 podnetov, ktoré sa týkali práv detí. Medzi najčastejšie patrilo najmä odstránenie zbytočných prieťahov v desiatkach súdnych konaní, v konaní úradov práce, sociálnych vecí a rodiny pri poskytovaní peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia detí a iné podnety. Poskytol viac ako 2 700 bezplatných právnych usmernení, dotýkajúcich sa ich problémov. Najčastejšie problémy sa týkajú plnenia vyživovacej povinnosti, priznania sirotských dôchodkov, pestúnskej starostlivosti či určovania opatrovníctva. Sú aj prípady porušovania základných práv, ako napríklad práva na súkromie, práva na vzdelanie či práva na oddych.