Bratislava 10. júla (TASR) - Slovensko-rakúsky projekt Danube Challenge 2008 sa snaží prostredníctvom plavby po Dunaji naučiť deti hravou formou k ohľaduplnému a šetrnému sa správaniu k vode. Deti z bratislavského gymnázia Pankúchova zameraného na ekológiu sa na plavidle spolu so svojimi rakúskymi vrstovníkmi učia spoznávať faunu a flóru nášho najväčšieho toku, ako sa aj zoznamujú s možnosťami jeho ochrany.
Deti sa od 7. do 11. júla plavia na trase Linz-Bratislava-Viedeň. Spolu 33 detí sa tu napríklad naučilo odberu a testovaniu vzoriek vody, oboznámili sa aj s mobilným protipovodňovým zariadením. Študenti tiež navštívili vodnú elektráreň v rakúskom Melku, absolvovali nočnú prechádzku v Národnom parku Orth/Donau. Projekt sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia .
Po našom najväčšom toku sa nedávno s deťmi plavil aj minister životného prostredia Jaroslav Izák, ktorý si tak pripomínal Medzinárodný deň Dunaja, ktorý pripadá na 29. júna. Tento deň sa slávi pri príležitosti podpísania Dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja, ktorý Slovensko ratifikovalo koncom roku 1997 a do platnosti vstúpil 22. októbra 1998.
Povodie Dunaja predstavuje významný zdroj vody pre priemysel a poľnohospodárstvo, dopravu a výrobu elektrickej energie. Rakúsky skladateľ Johann Strauss druhú najdlhšiu rieku na európskom kontinente zvečnil stále populárnym valčíkom Na krásnom modrom Dunaji. Veľtok je príťažlivý aj pre desaťtisíce turistov, ktorí každoročne prichádzajú k jeho brehom. Delta je na zozname Svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Dunaj pramení v Čiernom lese v Nemecku vo výške 1078 metrov nad morom. Dĺžka toku je 2857 kilometrov, z toho 172 kilometrov je na území Slovenska.