Bratislava 10. júla (TASR) - Počas júlových dní opúšťajú hniezda mnohé mláďatá rôznych druhov dravcov, pričom v blízkosti človeka ide najčastejšie o sokoly myšiare. Ich prvé pokusy o vzlietnutie sa často končia neúspešne, o čom svedčia desiatky telefonátov občanov, ktorí sa nájdeným sokolom snažia pomôcť. Environmentalisti upozorňujú, že okrem prirodzených predátorov ohrozujú mladé dravce aj rôzne typy stavieb, elektrické stĺpy a vedenia, ale aj dopravné prostriedky.
"Hlásenia občanov sú v týchto dňoch na dennom poriadku. Mláďatá sú nachádzané vo výrobných halách, na dvoroch, balkónoch, chodníkoch i na frekventovaných cestách," uviedol Michal Noga z Ochrany dravcov na Slovensku. Vysvetlil, že vo väčšine prípadov mláďatá pri svojich pokusoch o lietanie nie sú zranené, ale len vyčerpané, prípadne vystrašené. "Vtedy dravcom pomôžeme tým, že ich premiestnime na menej nebezpečné miesto v najbližšom okolí, prípadne na vyššie položený konár stromu," objasnil.
Rodičia malých dravcov sú väčšinou v blízkosti a svoje mláďatá dokážu nájsť. "Iba v prípade, že je nájdené mláďa evidentne zranené, je na mieste uvažovať o jeho premiestení a záchrane v opatere človeka," konštatoval Noga. Nálezca by mal v takomto prípade bezodkladne kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody. Zraneného jedinca je totiž potrebné čo najskôr previezť do najbližšej rehabilitačnej stanice, kde sa ho pokúsia zachrániť.
Ochranári upozorňujú, že dravé vtáky sú u nás nemilosrdne prenasledované, a to aj počas obdobia rozmnožovania a výchovy mláďat. Zdôrazňujú, že obeťami streľby, prípadne inej formy aktívneho prenasledovania sa stávajú nielen bežnejšie druhy ako už spomínané sokoly myšiare, prípadne myšiaky lesné, ale aj vzácne druhy, ako napríklad celosvetovo ohrozené sokoly rárohy či majestátne orly skalné.
Environmentalisti zdôrazňujú, že práve pri zriedkavých a vzácnych druhoch dravcov je potrebné minimalizovať straty spôsobené človekom a urobiť všetko pre to, aby mláďatá, ktorým sa podarí úspešne vzlietnuť, mali šancu prežiť a v nasledujúcich rokoch priviesť na svet svoje potomstvo. Pomôcť ich prežívaniu by mal aj projekt Ochrana sokola rároha v Karpatskej kotline, ktorý na Slovensku a Maďarsku podporila Európska komisia.
TASR informoval Marek Brinzík z Ochrany dravcov na Slovensku.