Avšak najväčšie zoskupenie terajšej slovenskej vlády - Slovenská demokratická koalícia (SDK) sa momentálne rozpadá na nepriehľadnú kopu politických povrazolezcov. Za týchto podmienok sa stáva výmena ministra, ktorého nominuje SDK, prakticky neriešiteľnou úlohou, uvádza vo svojej dnešnej koncoročnej analýze o vnútropolitickej situácii na Slovensku rakúska tlačová agentúra APA.

Kdeže sú časy, keď boli domény rozdelené ešte jasne a prehľadne. Nie tak dávno sa mohol Dzurinda prakticky bezbolestne rozlúčiť s ministrom dopravy Gabrielom Palackom a šéfom rezortu hospodárstva Ľudovítom Černákom. Nástupníctvo po ministrovi obrany Pavlovi Kanisovi, ktorý odchádza kvôli finančnej afére, sa už postaralo o ostré vnútrostranícke pnutia. Ľavicoví demokrati nominovali napokon na tento post terajšieho veľvyslanca SR v Česku Jozefa Stanka , informuje APA
Problémom sa však nestal len minister obrany, pokračuje rakúska tlačová agentúra. Čoraz častejšie a dôraznejšie sa spochybňuje aj obsadenie dvoch ďalších ministerských postov. Ide pritom o ministra vnútra Ladislava Pittnera a o ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského. Pittnera považuje za bremeno nielen opozícia, ale už aj časť politikov súčasnej koalície. Hovorí sa, že jeho najväčším problémom je jeho nadmerná zhovorčivosť. Pittner nie je ochotný držať na uzde svoju obľubu pri rozvíjaní rôznych sprisahaneckých teórií, konštatuje APA.
Už aj slovenské bulvárne plátky považujú dlhšiu dobu Pittnerove "stories" za "príliš ľahké". Okrem toho sa nemohlo ministerstvo vnútra doteraz pochváliť nijakými významnými úspechmi v boji s kriminalitou. Nemohúcnosť vyšetrovacích orgánov využili dokonca aj kontroverzní privatizéri z Mečiarovej éry a skoro všetci sa vrátili na Slovensko. Ktorá strana má však nárok na post ministra vnútra? SDK sa rozpadá na menšie politické strany a otázka prípadného nástupníctva zostáva otvorená, pripomína APA
Dzurinda má však ešte aj iné starosti, dodáva agentúra. Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský mal pred Vianocami vážnu nehodu, ktorú, ako sa jednoznačne ukázalo, zavinil šofér šéfa rezortu spravodlivosti. Pri nehode však prišli o život dvaja mladí ľudia. Médiá diskrétne poukazovali na to, že ťažko zranený bol aj samotný Čarnogurský. Otázkou však zostáva, či za túto nehodu nenesie zodpovednosť aj samotný minister, píše APA.
Čarnogurského život sa podarilo zachrániť vďaka tomu, že minister sedel v opancierovanom vozidle. Podľa predpisov smú ministri používať takéto autá len za mimoriadnych okolností: Pittner informoval vládu, že podsvetie plánuje únos hlavy štátu a niektorých ministrov, tvrdí rakúska agentúra.
Na riešenie personálnych problémov nemá Dzurinda k dispozícii nijaký model. Možno teda očakávať, že premiér bude aj naďalej vyčkávať. Ale aj trpezlivosť verejnosti má svoje hranice. Mnohé "nenahraditeľné osoby" zažili už v slovenskej politike koniec svojej kariéry skôr, ako sa očakávalo, uzatvára analýzu rakúska tlačová agentúra APA.