Kokava nad Rimavicou/Málinec 10. júla (TASR) - Od teórie k praxi prechádza v týchto dňoch projekt Aktivizácia komunít k skvalitneniu života a podpore zamestnanosti občianskeho združenia Lačho Drom z Kokavy nad Rimavicou. Po školeniach z oblasti bezpečnosti práce bude viac ako 100 nezamestnaných, prevažne z radov Rómov, z piatich obcí okresu Poltár, pracovať na zveľadení vlastného bývania.
"V týchto dňoch vybavujeme ľudí, ktorí sa zapojili do projektu pracovnými odevmi, ochrannými prostriedkami a náradím," povedal TASR koordinátor združenia Pavol Kalmár. Nezamestnaní si budú celé leto opravovať strechy a priečelia domov, budovať infraštruktúru a v skupinách sa podieľať aj na prácach v rámci komunity.
Projekt, zameraný na zamestnanosť skupín ohrozených sociálnym vylúčením, trvá do konca októbra. Zástupca združenia však verí, že sa im dovtedy podarí získať ďalšie prostriedky na udržateľnosť týchto komunít.
"Z našej cieľovej skupiny je až 55 percent takých, ktorí majú len základné vzdelanie a takmer polovica z nich je nezamestnaná viac ako päť rokov," uviedol ďalej Kalmár.
V Poltári, Kokave nad Rimavicou, Utekáči, Klenovci a Málinci pracuje s nimi desiatka terénnych komunitných pracovníkov. Nezamestnaných učili nielen stavebnej teórii, ale aj to, ako hospodárne nakladať s rodinným rozpočtom či základným krokom pri vybavovaní formalít na úradoch. Ľudia bez práce sa tiež zapájajú do aktivít v rámci rôznych festivalov a kultúrnych podujatí. Kalmár počíta, že v dotknutých mestách a dedinách sa nepriamo do projektu zapojilo asi 2000 nezamestnaných.
Terénni pracovníci súčasne analyzujú vzdelanostnú situáciu v obci a pre skupiny ľudí navrhujú riešenia. "Ak zistíme, že v dedine je napríklad niekoľko murárov, kontaktujeme stavebné firmy, ktoré ich majú nedostatok," povedal TASR manažér združenia Vladimír Sendrei. Už dnes majú požiadavku od Slovenskej správy ciest na zamestnanie ľudí, ktorí by sa celoročne starali o údržbu ciest v Novohrade.
Projekt si pochvaľuje aj starosta Málinca Ján Čepko. "Zdá sa mi to zmysluplné, hlavne preto, že Rómovia sa zodpovednejšie stavajú k práci na vlastnom majetku," povedal TASR. Málinec má dnes 24-percentnú nezamestnanosť, čo znamená, že asi 200 ľudí je bez práce. Do projektu sa zapojilo v obci takmer 20 z nich.
Projekt OZ Lačho Drom podporil Fond sociálneho rozvoja v rámci operačného programu Ľudské zdroje spolufinancovaného z Európskeho sociálneho fondu. Keďže ide o prvý projekt svojho druhu na Slovensku, v prípade, že sa osvedčí, bude aplikovaný aj do iných slovenských regiónov.
Lačho Drom pracuje v Kokave nad Rimavicou od roku 2001 ako združenie zaoberajúce sa poradenstvom pre sociálne slabých. Neskôr svoj obzor rozšírilo aj o oblasť komunitnej práce.