Bratislava 10. júla (TASR) - Pri výbere zmrzliny netreba klásť dôraz iba na výber chuti, ale aj na miesto, kde si zmrzlinu kúpime, hlavne počas dovolenky pri mori.
Hoci sa pri prechádzkach po pláži stretávame s dobre vyzerajúcimi pouličnými zmrzlinármi na každom kroku, lekárka Alžbeta Béderová z Poradne zdravia v Bratislave odporúča uprednostniť zmrzliny kúpené v obchodoch. "Pravdepodobnosť salmonelózy je u komerčne balených zmrzlín podstatne nižšia," upozorňuje.
"Ovocné zmrzliny, hlavne drene sú oveľa zdravšie a odporúčala by som ich pred krémovými, smotanovými zmrzlinami," hovorí. Aj keď oveľa lepšie osvieženie podľa nej dodá ovocie.
Zmrzline sa podľa jej ďalších slov veľa kladov pripísať nedá, hoci väčšina ľudí si leto bez nej predstaviť nevie. "Zmrzlina je iba pochutinou. Nemá ani pozitívne, ani negatívne vplyvy," vysvetľuje s tým, že cukrovkári si musia dávať pozor, pretože vo väčšine zmrzlín sa nachádza cukor. "Ženy sa ale nemusia obávať, že z jedného - dvoch kopčekov zmrzliny priberú," dodáva.
Kým Číňania si na zmrzline pochutnávali už pred piatimi tisíckami rokov, do Európy sa dostala až na prelome letopočtu, kedy si ju dopriali Gréci a Rimania. Odhliadnuc od toho však Európa za zmrzlinové pochúťky vďačí až moreplavcovi Marcovi Polovi, ktorý jej pôvodnú receptúru údajne ukradol na svojich potulkách Áziou.
Prvým zmrzlinovým dezertom vyrobeným Číňanmi bolo roztlačené ovocie zmiešané so snehom a kúskami ľadu. Práve tento čínsky dezert môžeme považovať za predchodcu aj dnes obľúbenej ovocnej drene.
Tak ako kedysi, aj dnes patrí zmrzlina k obľúbeným pochúťkam. Hoci sa dnes k nej môžme dostať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, v minulosti bola zmrzlina luxusným tovarom označovaným "ľadová senzácia" alebo "mrazivá vášeň", na ktorej si pochutnávali len na kráľovských dvoroch. Ani tie však salmonelóza neobchádzala...