Bratislava 11. júla (TASR) - V obci Iža pri Komárne na brehu Dunaja sa nachádza jedinečná pamiatka - zvyšky rímskeho vojenského tábora, v ktorom nepretržite dvesto rokov sídlila vojenská jednotka. Tábor bol súčasťou mimoriadneho kultúrnohistorického monumentu - reťaze opevnených vojenských táborov a strážnych veží, tzv. limes romanus.
Ako objasnil novinárom na stretnutí v Iži Ján Rajtár z Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorý je vedúcim výskumu v tejto lokalite, v 2. storočí za vlády cisára Marca Aurélia (161-180) došlo na strednom Dunaji k dlhotrvajúcim rímsko-germánskym, tzv. markomanským vojnám. Vtedy Rimania vybudovali v predmostí Brigetia na ľavom brehu Dunaja, v Iži, prvú pevnosť. Tento drevozemný tábor zanikol ešte v dobe markomanských vojen, zrejme pri nečakanom germánskom útoku. Po skončení vojen postavili Rimania na rovnakom mieste nový, kamenný tábor. Bola to pevnosť s rozlohou vyše troch hektárov, opevnená priekopami a mohutnými hradobnými múrmi s dvadsiatimi vežami. Stavby vo vnútri boli postavené z kameňa a tehál, strechy pokrývali pálené škridly. Rimania pevnosť po viacerých prestavbách udržali až takmer do 4. storočia, kedy ju opustili.
Rímska pevnosť v Iži sa stala predmetom vedeckého bádania až koncom 19. a najmä v 20. storočí. Začiatkom 20. storočia tu rozsiahle vykopávky uskutočnil rodák z Iže János Tóth-Kurucz. Na jeho priekopnícku činnosť nadviazal v roku 1932 Jaroslav Böhm, rozsiahle terénne práce sa uskutočnili v tejto lokalite v rokoch 1955-1956 pod vedením Bedřicha Svobodu, v roku 1957 výskum viedla Mária Lamiová-Schmiedlová. V 50. rokoch minulého storočia areál tejto pevnosti zapísali do zoznamu kultúrnych pamiatok.
Garantom súčasného archeologického výskumu, pamiatkovej obnovy a prezentácie tejto antickej stavebnej pamiatky je od roku 1978 Archeologický ústav SAV v Nitre. V roku 1991 lokalitu rímskeho vojenského tábora v Iži vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Dnes je celý areál rímskej pevnosti vďaka úsiliu Obecného úradu v Iži a podpore štátnych orgánov i sponzorov upravený do podoby múzea v prírode a bezplatne prístupný návštevníkom po celý rok. V priestore pamiatky možno vidieť časti pôvodných i zrekonštruovaných objektov, náznakovú rekonštrukciu celej južnej časti opevnenia, pôdorys severnej brány, nárožné veže, kasárne z 3. storočia, studňu i cisternu. V areáli sú umiestnené tabule s kresbovými rekonštrukciami a s informačnými textami v štyroch jazykoch - v slovenčine, maďarčine, nemčine a v angličtine.
Nálezy z rímskeho tábora v Iži, medzi ktorými sú časti zbraní, početné mince, nádoby, ženské ozdoby a iné, sa nachádzajú v stálej expozícii Podunajského múzea v Komárne, v Klenotnici Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade a v stálej expozícii Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre.
V areáli rímskeho tábora v Iži sa v roku 2002 uskutočnilo stredoeurópske stretnutie mladých ochrancov pamiatok a každoročne sa tu organizujú medzinárodné letné školy archeológie, informoval Rajtár.