Podľa Petra Stanka zo Slovenskej lekárnickej komory to však ani je možné. Na Slovensku tomu bráni zákon o omamných a psychotropných látkach.
Ako pre TASR potvrdila Eva Slováková z Ministerstva zdravotníctva SR, rezort novelu zákona o návykových látkach v súčasnosti nepripravuje.
Liečbu marihuanou už možno čoskoro budú podstupovať pacienti v susednom Rakúsku. Rakúsky parlament pred niekoľkými dňami legalizoval pestovanie marihuany na lekárske a vedecké účely.
"Pokiaľ má k niečomu takému prísť, tak musí byť prípravok zaregistrovaný ako liek, ak má byť použitý na liečbu, prevenciu alebo diagnostiku," skonštatoval Stanko. To znamená, že musí prejsť registračným konaním na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv.
"V rámci procesu registrácie, ktorý trvá aj niekoľko mesiacov, musí žiadateľ o registráciu predložiť dokumentáciu, kde jednoducho musí preukázať, že liek je účinný a bezpečný," vysvetlil Stanko. Taktiež sa musí jednoznačne udať, na akú indikáciu je možné liek používať. Podľa Stanka sa však použitie THC, látky obsiahnutej v marihuane, na liečbu pohybuje stále iba v rovine experimentov.
Ich pozitívne účinky sa podľa jeho slov nedajú vylúčiť ani potvrdiť. Zdôraznil však, že pri každom lieku je potrebné zistiť, či je prínos pre pacienta väčší v porovnaní s rizikom. "Pokiaľ máme používať THC na liečbu niektorého ochorenia, musí sa preukázať pozitívny pomer prospechu oproti riziku. Nezabúdajme, že látky charakteru THC môžu vyvolávať závislosť, čo im pridáva v tomto smere dosť mínusových bodov," zhodnotil Stanko.
V prípade preukázania účinnosti a bezpečnosti Stanko pripustil, že by tieto látky mohli byť využívané pri liečbe, no ich legalizáciu odmietol. "Legálne použitie dostupnými formami, ako je napríklad dostupný morfín pre pacientov, ale iba pri špeciálnych podmienkach a na špeciálny predpis," uviedol.