Banská Bystrica 12. júla (ČTK) - Adrenalínový zážitok z jazdy na vodnom skútri by si chcelo na slovenských vodných nádržiach vyskúšať čoraz viac rekreantov, rozvoju tejto letnej atrakcie však bránia prísne predpisy. Zhodli sa na tom prevádzkovatelia hotelov a požičovní skútrov oslovení ČTK. Bez preukazu vodcu malého plavidla si samostatnú rýchlu jazdu po hladine záujemca užije iba výnimočne, obmedzený je aj počet vodných plôch, kde je možné skútre používať.
"Záujem je obrovský, problém je, že nie každý má preukaz," povedal Ján Brecko, majiteľ jedného z hotelov pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Táto nádrž je jedna z desiatky vodných plôch, kde Štátna plavebná správa používanie skútrov povolila. Záujemcovia o povolenie zaplatia za trojdňový kurz vedenia malého motorového plavidla približne 7000 korún.
Jednou z možností, ako si vyskúšať vodný skúter aj bez preukazu, je podľa Andreja Mása z bratislavskej firmy Action Land spoločná jazda so skúseným inštruktorom, prípadne jazda na ohraničenom okruhu. Počet ľudí, ktorí si túto atrakciu chcú vyskúšať, podľa Mása rastie, je však obmedzený aj finančnými možnosťami záujemcov. Hodina zapožičania vodného skútra stojí podľa typu približne od 3000 po 6000 korún.
Na niektorých vodných nádržiach, napríklad na Domaši, v minulosti rekreačné zariadenia ponúkali jazdu na vodných skútroch, aj keď tam nebola pre ochranu čistoty vody povolená. "Teraz radšej nechávame skútre odložené v garážach, v poslednom čase sú prísnejšie kontroly," povedal ČTK jeden z prevádzkovateľov ubytovní pri tejto východoslovenskej vodnej nádrži.
Okrem jazier a priehrad je možné jazdiť so skútrami aj po niektorých častiach Dunaja. Pre začiatočníkov je však podľa Ota Tótha z Fun Jachting Štúrovo takáto plavba nebezpečná. "Po rieke často plávajú konáre, sú tam prúdy a problém robia aj veľké lode," upozornil Tóth.
Okrem Liptovskej Mary a Dunaja je možné používať skútre napríklad aj na Oravskej priehrade, Ružíne, Zemplínskej šírave a Nitrianskom Rudne.
rez boa