Bratislava 13. júla (ČTK) - Ide podľa neho najmä o ľudí, ktorí nedokážu zmeniť svoje správanie a novým podmienkam sa nevedia prispôsobiť.
"Niekedy sa ich snažíme presunúť do prostredia, kde oni žiť nedokážu. Sú Rómovia, ktorí veľmi rýchlo devastujú dom či byt," povedal ČTK Čaplovič. Niektorí ľudia totiž nevedia alebo odmietajú prijať zodpovednosť za vlastný život a spoliehajú sa na pomoc zvonku, naznačil podpredseda vlády. "Treba ich nechať dožiť," dodal o obyvateľoch osád, ktorí sa podľa neho nedokážu prispôsobiť podmienkam života väčšinovej populácie.
Na druhej strane je na Slovensku podľa Čaploviča viacero pozitívnych príkladov, keď samosprávy dokážu s ľuďmi z osád spolupracovať a postaviť pre nich lepšie obydlia. Kladné skúsenosti s postojom ľudí, ktorí sa v posledných rokoch presťahovali z osád, mali aj autori štúdie o bytoch pre Rómov z Nadácie Milana Šimečku. O svoje nové príbytky sa vedeli postarať a nezničili ich vybavenie. V minulosti totiž Rómovia čelili kritike zo strany väčšinovej populácie, pretože napríklad byty pridelené v mestách neraz zničili.
Na vybudovanie obydlí pre všetkých obyvateľov osád by bolo podľa odhadov z minulosti potrebných asi jedenásť miliárd korún (365 miliónov eur). Koľko mieni na tento účel vyčleniť súčasná vláda, Čaplovič bližšie nespresnil. Ministerstvo výstavby v predchádzajúcom období poskytlo na stavby bytov pre Rómov najvyššiu ročnú dotáciu v roku 2005, a to asi 217 miliónov korún (7,2 milióna euro).
Postavenie Rómov by na Slovensku mala pomôcť riešiť aj Európska únia. Z jej fondov bude môcť do roku 2013 získať krajina na projekty pre rómsku menšinu podľa skorších vyjadrení Čaploviča asi 6,5 miliardy korún (216 miliónov eur). Aký podiel z nich bude možné použiť na stavby bytov či domov, nie je známe.
Napriek vysokým nákladom, ktoré sú potrebné na budovanie obydlí pre ľudí z osád, sa podľa odborníkov takáto aktivita štátu oplatí. Nevyhovujúce podmienky na bývanie totiž výrazne komplikujú napríklad vzdelávanie detí, ktoré sa bez dostatočnej kvalifikácie nedokážu v dospelosti zamestnať. Znižujú tak šance Slovenska na ďalší ekonomický rozvoj, pretože prostredníctvom štátnej podpory odčerpávajú peniaze z verejných zdrojov. Navyše neprispievajú k riešeniu nastupujúceho problému, ktorým sa stáva nedostatok kvalifikovaných zamestnancov.
grm boa