Bratislava 13. júla (TASR) - Zdravotné riziká v prímorských európskych destináciách závisia podľa lekára a cestovateľa Rastislava Maďara od vyspelosti krajiny, ktorú navštevujeme a tiež od kvality využívaných služieb.
"Pravdepodobnosť výskytu hnačky u cestovateľov, infekcie vírusom hepatitídy A a iných chorôb prenášaných kontaminovanou potravou, nápojmi a ľadom je v porovnaní so Slovenskom vyššia v krajinách stredomorskej a čiernomorskej oblasti," upozorňuje Maďar.
Pri pobyte vo viachviezdičkových hoteloch so stravovaním all inclusive je riziko infekcie prirodzene nižšie ako pri kempovaní v Rumunsku, Moldavsku, Albánsku, na Ukrajine alebo pri návšteve východného Turecka. "V každom prípade však platí, že aj v Európe v reštauračných zariadeniach nižšej kvality je vhodné vyhýbať sa krémom, majonézam, listovej zelenine a neumytému ovociu, ktoré mohlo byť kontaminované špinavými rukami alebo hmyzom," upozorňuje. Rizikové sú podľa Maďara aj surové mäso a mlieko, nepasterizované mliečne výrobky ako aj nedostatočne tepelne spracované plody mora (ustrice, krevety a pod).
Pri bežných dovolenkových pobytoch nie je podľa Maďara preventívne očkovanie nevyhnutné, za istých špecifických okolností, napr. pri prebiehajúcej epidémii v cieľovej oblasti, a pri pobytoch v menej rozvinutých oblastiach Európy je vhodná vakcína proti hepatitíde A. "Dve dávky podané v odstupe 6 až 12 mesiacov do svalu poskytnú dlhodobú ochranu," dodáva lekár.