Doteraz Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR predlžovalo ÚPN nájom priestorov na polročné obdobie. ÚPN tak zostane v budove, ktorá patrí MS SR, minimálne do konca septembra, keďže zmluva sa podpisovala k 1. júlu.
"Je to výsledok vzájomnej dohody. Veríme, že ústav konečne v čo najkratšom čase dostane vlastnú budovu," povedal TASR hovorca rezortu spravodlivosti Michal Jurči.
"V každom prípade bude potrebné zabezpečiť pre ÚPN priestory, aby mohol plniť úlohy vyplývajúce zo zákona. Nebudeme špekulovať o dôvodoch, pre ktoré bola zmluva predĺžená len o tri mesiace," konštatoval pre TASR hovorca ÚPN Michal Dzurjanin.
ÚPN mal problémy so svojím budúcim umiestnením začiatkom roka 2007, keď rezort justície doručil 3. januára 2007 ÚPN výpoveď zo zmluvy o výpožičke budovy na Námestí SNP v Bratislave. Rezort spravodlivosti to zdôvodnil priestorovým problémom Krajského súdu v Bratislave a Okresného súdu Bratislava I., ktorý je podľa neho už dlhší čas alarmujúci. Výpoveď mala ÚPN vypršať 31. júla 2007. Minister spravodlivosti SR Štefan Harabin a predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský sa nakoniec dohodli na predĺžení zmluvy do konca roka a následne o ďalšieho pol roka do konca júna 2008.
O budúcnosti ÚPN sa politicky bude rozhodovať na jeseň. Názory SNS a ĽS-HZDS na konkrétnu formu novely zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) sa líšia a spolu so zástupcami Smeru-SD ich budú zlaďovať v priebehu septembra a októbra 2008.
"Je to v štádiu prípravy, my sme predložili vlastný variant, ktorý počíta s veľmi veľkou a zásadnou novelou jestvujúceho zákona a súčasne zákona o archívoch," povedal pre TASR pred týždňom predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. "HZDS má trochu inú predstavu systémového riešenia, takže sme sa dohodli, že si k tomu ešte sadneme," dodal.
"ÚPN vo svojej podobe nespĺňa svoje poslanie," reagoval vtedy predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Narážal aj na to, že z databázy ÚPN sa stratili niektoré dokumenty. Uvažuje preto, že ÚPN by ostal prístup k archívu, originály dokumentov by však chránil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). "Pokiaľ ide o historicko-politickú funkciu ÚPN, tú mu treba zachovať. Čo sa týka nakladania s databázou, je jediná otázka: táto dokumentácia by mala slúžiť bezpečnosti štátu," vysvetľoval Mečiar.