Bratislava 13. júla (TASR) Slovenskí novinári nie sú voči PR tlakom imúnni predovšetkým pre svoju mladosť, absenciu morálneho kódexu a pre nedostatok skúseností, tvrdí vysokoškolský pedagóg a občiansky aktivista Eduard Chmelár. Po roku 1989 musela odísť celá generácia novinárov. Nahradili ju elévi, ktorým sa zakrútila hlava z príležitostí a neboli odolní voči nástrahám svojej práce," povedal pre TASR.
Za bolesť slovenskej žurnalistiky považuje Chmelár naďalej nedostatok skúsených novinárov. V médiách sú mladí ľudia, ktorí sa oťukajú a idú do PR agentúr. Chýba typ kariérnych žurnalistov, tvrdí. Podľa Chmelára je prirodzené, že odborné a etické zásady si ľudia, ktorí si len odskočili robiť novinárčinu, neosvojujú a ani o to nemajú záujem.
Zamestnanci v médiách sa musia vysporadúvať aj s politickými a ekonomickými tlakmi. Tým podľa Chmelára opäť podliehajú najmä neskúsení novinári, ktorých teší záujem a uznanie vrcholových politikov. Za významnejšiu hrozbu však považuje ekonomické tlaky, najmä zo strany vydavateľov. Problém sa ukázal pri schvaľovaní tlačového zákona. Novinári kopali za vydavateľov. Záujmy novinárov a vydavateľov sú dve kategórie a keď tomu novinári nerozumejú, tak to s ich právami bude aj tak vyzerať, myslí si.
Nedostatok skúseností sa v slovenskej žurnalistike kombinuje s nedostatkom sebareflexie novinárov. Ak novinár nemá etické základy a považuje za normálne, že si nechá zaplatiť od DSS lyžovačku v Alpách, a potom sa tejto problematike venuje, čosi nie je v poriadku, pripomenul kauzu, ktorú novinárom vyčítal aj premiér Robert Fico. Za istú formu korupcie Chmelár považuje aj drobné darčeky či pozvania na oslavy.
Uvedené problémy ústia do nízkej dôveryhodnosti novinárov, predovšetkým v tlačených médiách. Chmelár si myslí, že možnosť tlačených periodík ovplyvňovať verejnú mienku je napriek vžitým názorom pomerne nízka. Ak by mali taký veľký vplyv, ako sa im vo všeobecnosti prisudzuje, voľby by nikdy nemohol vyhrať Fico, tvrdí. Oveľa väčší vplyv majú podľa Chmelára známe tváre z obrazovky, napríklad moderátori, tých však neradí do žurnalistiky, ale do šoubiznisu.
Keď povieme, že médiá majú vplyv, to neznamená, že ho majú novinári naopak. Vplyv novinárov je žalostne nízky, a to je veľká výzva pre všetkých, čo sa tým zaoberajú," zakončil.