Trstená 13. júla (TASR) Približne 5000 veriacich sa dnes zišlo na rímskokatolíckej bohoslužbe, ktorou vyvrcholila trojdňová odpustová slávnosť venovaná Panne Márii Karmelskej Škapuliarskej v Trstenej (okres Tvrdošín). Jej súčasťou bol aj tradičný festival gospelovej hudby Spievame Márii, informovala TASR organizátorka Ľubica Čechová.
Cieľom festivalu Spievame Márii a odpustovej slávnosti je podľa organizátorov združiť mariánskych ctiteľov. "Našou túžbou je v posolstve ekumenizmu zjednocovať srdcia ľudí a prostredníctvom hudby, tanca a duchovného programu ich spájať," povedala Čechová. Dodala, že počas odpustovej slávnosti sa v Trstenej zhromažďovali mariánski ctitelia z okolitých obcí. Najmä v nedeľu prichádzali skupinky veriacich za spevu piesní o Panne Márii a zástavami s jej podobizňou.
Do neskorej nedeľnej noci v Trstenej potrvá aj gospelový festival Spievame Márii, na ktorom sa predstavujú duchovne orientovaní sólisti a hudobné skupiny. Medzi mladých veriacich tento rok zavítali napríklad skupiny Boží Šramot z Novej Dubnice, Slnovrat a Kerygma z Trebišova, Kompromis z Bratislavy, Sečovské Credo zo Sečoviec a domáce formácie Mária, Alfa, skupina Križiaci, chrámový zbor Martinus, či populárny domáci sólista Ján Pallo.
Počiatok úcty k Panne Márii Karmelskej Škapuliarskej sa v Trstenej datuje od 18. storočia. V erbe mesta je vyobrazená Panna Mária spolu s malým Ježišom na svojich rukách v zlatistom polmesiaci. V rokoch 1731 - 1734 bolo za pôsobenia Jána Holického v trstenskej farnosti založené Bratstvo sv. Škapuliara. Odvtedy začali púte k Panne Márii, povedala Čechová. Do roku 1995, kedy vznikol festival Spievame Márii, v Trstenej organizovali najmä duchovný program v tamojšom kostole.
Uctievanie Panny Márie Karmelskej Škapuliarskej do sveta rozšírila rehoľa karmelitánov. Ich generálnemu predstavenému Šimonovi Stockovi sa podľa záznamov 16. júla 1251 zjavila Panna Mária a venovala mu škapuliar na znak jej ochrany a pomoci. K najväčším pútnickým miestam na Slovensku patrí Gaboltov v okrese Bardejov.