Banská Bystrica 14. júla (TASR) - Park kultúry a oddychu (PKO) v Banskej Bystrici už niekoľko rokov organizuje pravidelné predstavenia tzv. klaunov nielen pre deti na Detskom onkologickom oddelení Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, ale aj pre starých ľudí. Už v roku 2005 tu rozbehli projekt Za krajšiu jeseň života pre obyvateľov domovov dôchodcov.
Napriek tomu, že PKO je mestská kultúrna inštitúcia, týmto projektom chceme ukázať a zároveň aj zmierniť konkrétne problémy najstaršej generácie. Myslím si, že je to veľmi citlivá téma. Obyvatelia domovov dôchodcov sú nesmierne vďační diváci, povedala pre TASR riaditeľka PKO Lýdia Baranová.
Baranová tvrdí, že úcta k starším je súčasťou prirodzenej morálky a preto je prítomná vo väčšine kultúr. Starí ľudia patria spolu s deťmi medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Proces starnutia je spojený s chorobami, prináša so sebou sociálne a psychologické následky. Starí ľudia sa musia vyrovnať so zdravotnými problémami, so stratou partnera, súrodencov a vrstovníkov. Odchod do dôchodku znamená prudký pokles príjmov, ale aj stratu spoločenských kontaktov a často i prestíž, konštatovala.
Podľa prognóz Slovenského štatistického úradu sa očakáva, že v priebehu nasledujúcich 50 rokov sa počet starých ľudí na Slovensku zdvojnásobí. Lýdia Baranová pre TASR vyslovila názor, že naša spoločnosť nie je na túto skutočnosť pripravená. Počet starých ľudí narastá a vlády štátov len vyhlasujú, že sa budú o nich starať, opak je pravdou. Svet má iné priority, uviedla a dodala, že pre súčasnú spoločnosť je typický rozpad tradičných hodnôt a že do popredia sa dostáva kult mladosti a peňazí, honba za bohatstvom a uznaním. Zdôrazňuje sa výkon a úspech.
Cieľom nášho projektu je zabezpečiť starým, chorým a bezvládnym ľuďom trochu kultúrneho vyžitia, za ktorým už nemajú silu ísť, ani finančné prostriedky sa už v ich rozpočte na tento luxus nenachádzajú. Park kultúry a oddychu ako kultúrna inštitúcia chce priamo v domovoch dôchodcov, hospicoch a ústavoch pre postihnutých uskutočniť v našom meste a v Banskobystrickom kraji viac ako 30 koncertov ľudovej a vážnej, hudby, tanca, divadla, ktoré by spestrili život obyvateľov domovov a tým spravili ich starobu trochu dôstojnejšou, konštatovala riaditeľka.
V týchto dňoch poskytol Slovenský plynárenský priemysel na činnosť klaunov pre projekt banskobystrického PKO 150.000 Sk (4979 eur). Z pohľadu financovania ide o ojedinelú aktivitu aj v rámci celého Slovenska, pretože PKO nepracuje ako nadácia, ale túto organizáciu financuje zo svojich prostriedkov mesto Banská Bystrica. Využívajú tiež grantový systém Ministerstva kultúry SR a Banskobystrického samosprávneho kraja. Podľa riaditeľky Baranovej je tento projekt najdlhšie trvajúci na Slovensku. Naši klauni rozdávajú smiech tam, kde je obyčajne smútok, v detských onkologických oddeleniach a v domovoch pre starých ľudí, konštatovala riaditeľka PKO.