ŽILINA/MARTIN 14. júla (SITA) - Pätnásť monitorov na zabránenie prípadov náhleho úmrtia dojčiat v spánku v hodnote 67-tisíc korún (2,224 tis. €) dnes dostala Neonatologická klinika Martinskej fakultnej nemocnice (MFN) od mimovládnej organizácie Križovatka.
Jej cieľom je vybaviť takýmito monitormi pôrodnícke oddelenia v 36 nemocniciach na celom území Slovenska. Počas júla by mali dostať 300 monitorov v hodnote 1,3 milióna korún (43,15 tis. €). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa MFN Katarína Kapustová, prístroje BabySense včas upozornia na poruchu dýchania dojčaťa v spánku zvukovou signalizáciou.
Monitory fungujú na princípe senzorových podložiek, ktoré vnímajú zmeny tlaku spôsobené pohybom hrudníka novorodenca. Sú uložené pod matracom a monitorujú pohyby dieťaťa bez obmedzovania jeho pohybu. Keď sa dieťa nenadýchne viac než 20 sekúnd alebo ak sa jeho dychová frekvencia zníži pod desať dychov za minútu, senzory vyšlú signál do mikropočítača pripevneného k podložke a monitor spustí alarm. "Dojča treba v takom prípade zodvihnúť z postieľky a jemne ním zatriasť. Ak naďalej nedýcha, treba mu okamžite uvoľniť dýchacie cesty a volať rýchlu zdravotnícku pomoc," informovala Kapustová. Najrizikovejšou skupinou sú bábätká vo veku dva až päť mesiacov. Dieťa nevysiela žiadne varovné signály, ktorými by sa udalosť dala predvídať. Uprostred nočného spánku, najčastejšie medzi polnocou a šiestou hodinou ráno, náhle prestane dýchať. Ak sa mu neposkytne okamžitá pomoc, udusí sa.
Syndróm náhleho úmrtia dojčiat - sudden infant death syndrome (SIDS) je jav, ktorého podstatu sa modernej medicíne zatiaľ nepodarilo objasniť. Príčinou môže byť upchatie horných dýchacích ciest zvratkami, následným kašľom a zástavou dýchania. Môže to byť tiež banálna infekcia dýchacích ciest, ktorá spôsobí zvýšený odpor prechádzajúceho vzduchu cez nos, čo tiež vyvolá zástavu dýchania. "Deti, ktoré v spánku prestanú dýchať, sa po včasnom spozorovaní náhlej príhody účinnou resuscitáciou podarí zachrániť," konštatovala Kapustová. Tieto stavy sú podľa nej veľmi zákerné, pretože sa neprejavujú príznakmi, ako napríklad chrápanie či prerušované dýchanie.
Podľa www.primar.sk je náhle úmrtie dieťaťa najčastejšou príčinou smrti v prvom roku života a predstavuje približne 40 percent prípadov. V prvých dvoch týždňoch života dieťa na náhle úmrtie dojčiat nezomrie a v nasledovných dvoch týždňoch extrémne zriedkavo. Približne 60 percent detí, ktoré zomreli, boli chlapci. Väčšina dojčiat zomiera v zimných mesiacoch. Martinská neonatologická klinika zabezpečuje komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť o zdravých aj chorých novorodencoch narodených v MFN. V spolupráci so Ženskou klinikou MFN je jediným vysokošpecializovaným pracoviskom v regióne severného Slovenska pre spádovú oblasť Žiliny, Čadce, Dolného Kubína, Trstenej, Liptovského Mikuláša, Ružomberku, Prievidze, Handlovej, čo je približne milión obyvateľov.