Prešov 14. júla (TASR) - Na základe všeobecne záväzného nariadenia mesta, ktoré sa týka dodržiavania predpisov majiteľmi psov a iných domácich zvierat, kontrolujú príslušníci Mestskej polície v Prešove najmä prihlasovaciu povinnosť, dodržiavanie nariadenia o vodení psov na vôcke a odpratávanie exkrementov zvierat z verejných priestranstiev.
"Najmä s poslednou činnosťou zaznamenávame časté porušovanie predpisov. Zameriavame sa predovšetkým na kontrolu priestranstiev na sídliskách, kde sa nachádzajú detské ihriská a pieskoviská a nábrežia rieky Torysa, ktoré často majitelia využívajú na prechádzky so svojimi psami. V tejto súvislosti nasadzujeme na kontrolnú činnosť aj policajtov v civile," uviedol dnes pre TASR riaditeľ Mestskej polície v Prešove Ján Andrejko. Za nedodržanie jedného z týchto troch nariadení hrozí majiteľovi psa bloková pokuta vo výške od 500 (16,60 eura) do 1000 Sk (33,19 eura). V správnom konaní sa však môže pokuta vyšplhať aj na vyššiu sumu. "Často sa nám stáva, že ľudia po upozornení na to, že nemajú psa na vôcke, argumentujú slovami, že nejde o nebezpečné zviera. Mali by si však uvedomiť, že niektorí spoluobčania majú z voľne pobehujúcich zvierat strach, prípadne takéto zviera môže spôsobiť dopravnú nehodu," vysvetľuje Andrejko.
Vedenie mestskej polície sa ešte v minulom roku rozhodlo, že využije skúsenosti svojich psovodov a v rámci činnosti bude iniciatívne zabezpečovať aj odchyt túlavých zvierat. Pre tento účel vyškolili ôsmich príslušníkov, ktorých nasadzujú do služieb tak, aby bol počas 24 hodín k dispozícii aspoň jeden zo špecialistov. Vyškolení policajti sú vybavení technikou na odchyt, narkotizačnou zbraňou a prívesným vozíkom na prepravu odchytených zvierat. Od januára tohto roku odchytili policajti na území mesta 12O zatúlaných psov a mačiek. Po odovzdaní zvieraťa do veterinárnej starostlivosti, je každý prípad zdokumentovaný a doložený fotografiami.
Ak sa podľa informácií na obojku zvieraťa dá zistiť majiteľ, tak ho vyzvú, aby si ho prišiel prevziať. V prípade, že sa majiteľ identifikovať nedá, fotografie zvierat zverejňujú na webových stránkach. Podľa informácií, ktoré má k dispozícii mestská polícia, za posledný polrok nemuseli veterinári utratiť žiadne z odchytených zvierat. Buď sa majitelia našli alebo sa podarilo zvieratá umiestniť do starostlivosti iných osôb, ktoré prejavili o ne záujem. Dôslednou dokumentáciou jednotlivých prípadov vedia mestskí policajti sledovať aj to, či je zatúlanie zvieraťa náhodnou záležitosťou alebo ide o častý jav, ktorý vzniká na základe toho, že majitelia nechávajú venčiť zvieratá samé. V takomto opakovanom prípade už neriešia priestupok dohovorom, ale peňažnou pokutou.
Vykonané odchyty realizujú na základe podnetov od občanov a vyhľadaním počas samotného výkonu hliadkovej služby. Pri samotnom odchyte kladú špecialisti dôraz na to, aby zvieratám nespôsobili zbytočnú ujmu na zdraví.