Bratislava 14. júla (TASR) - Prihnojovanie a chemické ošetrenie kalamitných oblastí v Národnom parku Nízke Tatry by malo trvať do konca augusta, v závislosti od počasia. Nakoľko sa skoro na celom území Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) nachádzajú takmer výlučne smrekové lesy, veterná a následne podkôrniková kalamita poznačili celý národný park. "Najviac postihnutými oblasťami v správe Lesov SR sú územia, ktoré obhospodaruje Odštepný závod Liptovský Hrádok obzvlášť Lesné správy Čierny Váh, Liptovská Teplička a Malužiná," uviedla pre TASR hovorkyňa štátnych lesov Anita Fáková.
Objasnila, že veterná smršť z novembra 2004 zlikvidovala na Liptove okolo 500.000 kubíkov ihličnanov a následná lykožrútová kalamita si v okolí Liptovského Hrádku doteraz vyžiadala okolo 360.000 najmä ihličnatých porastov. Ďalšími výrazne postihnutými oblasťami sú územia v správe Odštepných závodov Beňuš, Čierny Balog a Slovenská Ľupča, vymenovala. Celkový objem spracovaného kalamitného dreva Lesmi SR do konca tohto roka predpokladá číslo 2,2 milióna kubíkov dreva.
Štátne lesy začali na prelome mája a júna vykonávať obranné opatrenia proti premnoženým podkôrnym škodcom a zároveň aj revitalizačné opatrenia. "Letecky sa začalo s aplikáciou minerálno-organického hnojiva Rokosan, vyvinutého v Národnom lesníckom centre vo Zvolene, ktoré má pomôcť pri revitalizácii mladých porastov, a ktoré je obohatené aj o zásadité-vápnité zložky na zmiernenie kyslosti pôdy," vysvetlila Fáková. Proti premnoženým lykožrútom je pozemne aplikovaný povolený chemický prípravok Fury 10, ktorý sa bežne používa pri výrobe potravín či v poľnohospodárstve pri postrekoch proti škodcom. "Ročná spotreba týchto látok v celom štátnom podniku je omnoho nižšia ako býva spotreba jedného priemerného poľnohospodárskeho družstva," doplnila.
Ako ďalej uviedla, realizáciou postrekov nedochádza k voľnej intoxikácii lesných plodov a ohrozeniu zdravia ľudí v národnom parku. "Kalamitné oblasti sa stále spracovávajú a na týchto plochách nie je dovolený pohyb ľudí z dôvodu ich bezpečnosti," konštatovala. S dostatočným predstihom boli o chemickom postreku informované aj miestne samosprávy a na viacerých miestach sa nachádzajú aj upozorňujúce informačné tabule. "Pri boji s lykožrútom je najväčším nepriateľom teplé počasie a na jeho elimináciu treba včas a dôkladne zasiahnuť," uzavrela Fáková.