Bratislava 15. júla (TASR) - Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) dnes na Ministerstve vnútra požiadali o zaregistrovanie svojej strany. Po odovzdaní petície s 10.000 podpismi to dnes vyhlásil "horúci" kandidát na predsedu novej strany Vladimír Palko.
"Na dnešnú dobu by som použil slovo proroka Izaiáša, ktorý povedal: nebol si ani horúci, ani studený, vypľul som ťa," charakterizoval Palko obdobie, v ktorom strana vzniká. Slovensko je podľa neho dnes "červené" a politika nezrozumiteľná. KDS chce v protiklade k tomuto trendu ponúknuť politiku založenú na ekonomickej slobode a "súcitnom konzervativizme".
Po zaregistrovaní strany, čo očakávajú v najbližších dňoch, chcú spustiť petíciu za svojho prezidentského kandidáta. Cez jeho osobu chcú ukázať, aký by podľa nich prezident mal byť, teda konzervatívny, vyznávajúci kresťanské hodnoty a zároveň reprezentujúci pamäť národa.
Palko však nepotvrdil, že to bude František Mikloško, pretože o mene kandidáta sa v strane ešte len bude rozhodovať. Otázku, či uvažujú aj o inej osobnosti ako o Mikloškovi, nekomentoval. Rovnako nepotvrdil, že by mal byť predsedom strany, Mikloško ho však označil za "horúceho kandidáta".
KDS má podľa Palka ambície dostať sa do europarlamentu, aj Národnej rady SR. Financie, ktoré ich materské KDH dostáva za mandáty štyroch poslancov, ktorí z hnutia odišli, si konzervatívni demokrati nárokovať nebudú.
Z KDH vystúpili poslanci Vladimír Palko, František Mikloško, Pavol Minárik a Rudolf Bauer 21. februára 2008. Založenie novej strany oznámili v marci tohto roku, dlhé zbieranie podpisov Palko vysvetlil tým, že stavajú stranu na "zelenej lúke".