BANSKÁ BYSTRICA/KOVÁČOVÁ 15. júla (SITA) - Na pobyt v Špecializovanom liečebnom ústave (ŠLÚ) Marína v Kováčovej v okrese Zvolen sa budú môcť deti lepšie adaptovať vďaka novej senzomotorickej zážitkovej miestnosti, ktorú tam spoločne zriadili študenti fyzioterapie banskobystrickej Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity (FZ SZU) a Súkromnej školy fyzioterapie v nemeckom Tübingene.
Do spoločného medzinárodného projektu, ktorý finančne podporila Nadácia Roberta Boscha, sa zapojilo 16 nemeckých a 11 slovenských študentov. Senzomotorickú zážitkovú miestnosť zriadili podľa koncepcie snoezelen – ide o miestnosť, ktorá rôznymi podnetmi stimuluje jednotlivé zmysly a koncentráciu a zároveň pôsobí uvoľňujúco. Primerané stimulácie zmyslov sa dosahujú pomocou rôznorodých podložiek s rôznymi povrchmi, vankúšov, vonných olejov, svetelných a akustických efektov. „Prípravná fáza projektu bola taká, že v júni sme boli v Nemecku, kde si spoločne naši a nemeckí študenti urobili plán. Ústav Marína poskytol priestor a celý minulý týždeň pracovali študenti v zmiešaných slovensko-nemeckých skupinách na zriadení tejto miestnosti,“ povedala pre agentúru SITA koordinátorka projektu Agáta
Ako uviedla riaditeľka Špecializovaného liečebného ústavu Marína a vedúca Katedry fyzioterapie Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Mária Chylová, deti, ktoré prídu na liečbu do ústavu, potrebujú na adaptáciu v novom prostredí určitý čas a treba si ich získať pre rehabilitačnú činnosť. To bolo motívom zriadenia zážitkovej miestnosti, keďže deti majú zážitky rady. „Podľa druhu postihnutia budeme voliť buď aromaterapiu – teda budú sa tešiť z rôznych vôní, buď svetelné podnety, sluchové alebo hmatové,“ povedala Chylová. ŠLÚ Marína, štátny podnik, sa pôvodne zameriaval na rehabilitáciu len detských pacientov s rôznymi postihnutiami. V súčasnosti má 230 lôžok, z nich 120 pre dospelých.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukové správy.