Bratislava 16. júla (TASR) Dovolenkové obdobie so sebou prináša pre mnohých ľudí otázku, kam umiestniť svojich starých rodičov či príbuzných so zdravotnými problémami počas niekoľkých dní strávených v zahraničí.
V susednom Poľsku sa práve cez prázdniny zapĺňajú nemocnice staršími ľuďmi, kde ich privážajú príbuzní pod zámienkou, že sú chorí. Dopyt po takýchto službách zatiaľ bratislavská Železničná nemocnica a poliklinika nezaznamenala. "Vieme, že je tento trend, no naše oddelenia nezaznamenali dopyt po takejto službe či zdravotnej starostlivosti," uviedol pre TASR hovorca nemocnice Stanislav Jurikovič.
Vplyv sezóny na obsadenosť nepociťuje ani Liečebňa sv. Františka v bratislavskom Prievoze, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť, hradenú zdravotnými poisťovňami, pacientom s komplikáciami prevažne viacerých chronických chorôb dospelého veku. "V letnom období je minimálny nárast, pretože máme permanentne plno," potvrdil pre TASR riaditeľ liečebne Stanislav Rybiansky. Čakacie doby na umiestnenie v liečebni sa pohybujú v rozpätí od jedného až dvoch mesiacov, cez prázdniny by to však ľudia chceli podľa slov riaditeľa zo dňa na deň.
Iná je situácia v prípade neziskovej organizácie Venia, ktorá poskytuje komplexné opatrovateľské a ošetrovateľské služby. Letné dovolenkové obdobie v jej prípade prinieslo aj zvýšený záujem o poskytovanie služieb. Podľa slov jej riaditeľky Sylvie Vaniherovej však nie je možné vždy pokryť všetky požiadavky záujemcov. "Aj opatrovateľky si chcú brať dovolenky," skonštatovala pre TASR.
Zvýšený počet záujemcov v letnom období zo strany rodinných príslušníkov pociťuje aj nezisková organizácia Volanie života, ktorá poskytuje alternatívu opatrovateľskej služby, senior linku Konvalinka. Neustále spojenie klienta s centrálou služby však podľa slov riaditeľky organizácie Carmen Turányiovej odmietnu v mnohých prípadoch práve samotní klienti - seniori. "Vybavenie linky nie je rýchle, trvá to aj viac ako mesiac," uviedla.