Trnava 16. júla (TASR) - Zavŕšením transformačného procesu bolo dnešné slávnostné podpísanie zakladateľských zmlúv novovzniknutých akciových spoločností Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda a. s., Nemocnica s poliklinikou Skalica a. s., a Nemocnica Galanta a. s.
Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibor Mikuš na pôde vyššieho územného celku privítal primátora Dunajskej Stredy Pétera Pázmányiho, primátora Skalice Stanislava Chovanca, primátora Senice Ľubomíra Parízka, primátora Holíča Zdenka Čambala a primátora mesta Gbely Jozefa Hazlingera.
Vzájomne podpísali zakladateľské zmluvy, ktorých predmetom podnikania je prevádzkovanie všeobecnej nemocnice, verejnej lekárne, ambulancie záchrannej zdravotnej služby, dopravy do alebo zo zdravotníckeho zariadenia a kúpy tovaru.
V prípade Dunajskej Stredy základné imanie spoločnosti je milión Sk (33.194 eur). TTSK má 51 akcií a mesto 49, v menovitej hodnote 10.000 Sk (332 eur). Aj v prípade Nemocnice s poliklinikou Skalica a. s. je základné imanie milión Sk (33.194 eur), pričom TTSK vlastní 51 akcií, mesto Skalica 34, Senica a Holíč po šesť akcií a mesto Gbely tri akcie.
V Nemocnici s poliklinikou Galanta, a. s., ktorá sa tiež transformovala, má teraz 100 percent akcií TTSK. Ponuku vstúpiť do spoločnosti však mesto Galanta, ale aj väčšie mestá v spádovej oblasti nemocnice dostali. V Galante zatiaľ o tom nerokovalo zastupiteľstvo.
Nemocnice doteraz pracovali ako príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Súčasne so založením akciových spoločností záväzky nemocníc so súhlasom veriteľov prevezme Správa majetku a služieb TTSK s.r.o. a tak isto aj prebytočný majetok zdravotníckych zariadení. Zároveň bude dlhy postupne likvidovať. Novovzniknutým akciovým spoločnostiam sa prenajme hnuteľný a nehnuteľný majetok na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Ten stav v nemocničných zariadeniach Galanta, Dunajská Streda alebo Skalica, myslíme si, že už bol takmer neudržateľný, povedal dnes TASR primátor Holíča a podpredseda TTSK Zdenko Čambal. Napríklad jedným z prvých problémov - ani nie tak v Skalici, ale v Galante a Dunajskej Strede - bolo to, že sa zaujímavé a lukratívne činnosti odštátnili. Čiže prestali prinášať primeraný zisk nemocnici. Profitovali na tom súkromní lekári. Nemocnice z prenájmov priestorov nedokázali pokryť mzdy zdravotníkom a technické zabezpečenie chodu a rozvoja zariadení, konkretizoval Čambal.
Podľa neho ani predchádzajúci zriaďovateľ, ktorým bol štát, ani súčasný - TTSK, nemali dostatok prostriedkov, aby dokázali nemocnice revitalizovať. Prvým krokom je teda vznik akciových spoločností, ktoré na seba naviažu všetky potrebné licencie, následne zaniknú príspevkové organizácie. Nové akciovky budú hľadať strategických partnerov, ktorí by mali prevádzkovať spomínané nemocnice a zabezpečovať zdravotnú starostlivosť.
Od nich čakáme, že zoptimalizujú náklady a že tam, kde chýbali niektoré potrebné činnosti, ktoré boli pred časom odštátnené, ich znova vybudujú a dodajú aj potrebný kapitál na revitalizáciu nemocníc. Politickú a spoločenskú zodpovednosť naďalej ponesú predseda a poslanci TTSK. Čiže tu musíme byť maximálne uvážliví pri výbere takého strategického partnera, myslí si Zdenko Čambal.
Transformácia nemocníc sa podľa Čambala pripravovala vyše dva roky, takže istý čas podľa neho potrvá aj výber partnerov. Doplnil, že na Slovensku ide o prvú lastovičku, že sa vytvorili akciové spoločnosti s komunálnymi samosprávami, respektíve s mestami, v ktorých nemocnice pôsobia.
Vnímame pozitívny prínos, že samospráva bude nápomocná pri zabezpečovaní dobrého chodu nemocnice. Napríklad aj pri získavaní odborného personálu či lekárov a zabezpečení dobrého sociálneho zázemia, či už v podobe stabilizačných bytov a iných náležitostí, dodal.
Pripustil, že pri získavaní chýbajúceho zdravotníckeho personálu bude samospráva musieť hľadať aj v iných regiónoch Slovenska, pretože dotknuté nemocnice ležia v blízkosti hraníc s Českom a Rakúskom, kam odborníkov lákajú vyššie zárobky.