Bratislava 17. júla (TASR) - Nasledovníci duchovného hnutia Falun Gong (Fa-lun-kung) pred nadchádzajúcimi olympijskými hrami v čínskom Pekingu realizujú celosvetovú petíciu s názvom Milión podpisov. "Vznikla začiatkom roka a jej cieľom je pomôcť zastaveniu prenasledovania Falun Gongu v Číne," uviedol pre TASR Marek Tatarko, organizátor petičnej akcie, ktorá sa dnes odohráva na námestí SNP v Bratislave. Cieľom celosvetovej iniciatívy je vyzbierať pred začiatkom hier viac ako milión podpisov a osloviť s nimi OSN, Olympijský výbor, ako aj parlamenty krajín, kde akcie prebiehajú, aby začali dialóg s Čínou a žiadali zastavenie prenasledovania tohto hnutia.
Celosvetová petícia sa začala začiatkom roka a medzitým ju vo svete podpísalo viac ako milión ľudí v asi 127 krajinách. Na Slovensku sa akcia iba rozbieha, ale ako povedal Tatarko, aj tu dokážu ľudia prejaviť súcit s druhými a zaujímajú sa o túto problematiku. Do podobnej predchádzajúcej podpisovej akcie sa u nás zapojilo okolo 10.000 ľudí. Nasledovníci Falun Gongu chcú v zbieraní podpisov pokračovať aj na festivale Pohoda a v mestách Trnava, Nitra, Prievidza, Martin, Žilina, Kysucké nové Mesto. "Celé to musíme stihnúť do 8. augusta," doplnil.
Pod názvom Falun Gong, známym aj ako Falun Dafa, sa ukrýva prax meditácii a cvičení, ktoré sa stali v Čine veľmi obľúbené a komunistický režim sa nevedel s jeho popularitou zmieriť, vysvetlil Tatarko. Konštatoval, že keď sa mu začalo venovať viac ako 100 miliónov Číňanov, tak ho vtedajší vodca postavil mimo zákon a nariadil jeho prenasledovanie. "Od roku 1999, keď sa to začalo, v Číne ľudí väznia, zatvárajú do pracovných táborov, mučia ich a nedávno vyšli najavo prípady aj násilného odoberania vnútorných orgánov," uviedol.
Na Slovensku má Falun Gong tiež desiatky svojich nasledovníkov, ktorí majú v Bratislave aj dve cvičebné miesta. Účelom cvičenia má byť dosiahnutie harmónie, väčšej vnútornej sily, ako aj lepšie znášanie stresu a prekonávanie únavy. Ľudia ho cvičia vo viac ako 60 krajinách sveta a je zakorenený v tradičnej čínskej kultúre.
Európske informačné centrum Falun Gongu overilo podrobnosti o 3158 obetiach od začiatku prenasledovania v Číne v roku 1999. Vládni úradníci v Číne však podľa Tatarka hovoria, že skutočný počet obetí je značne nad 5000, pričom experti odhadujú, že toto číslo je omnoho vyššie. Stovky tisíc ľudí bolo zadržaných a viac ako 100.000 bolo deportovaných do nútených pracovných táborov, väčšinou bez súdneho procesu. Voči pôvodcom tohto prenasledovania sa dnes vo svete vedie približne 50 súdnych procesov, v ktorých sú obvinení zo zločinov genocídy a mučenia.