BRATISLAVA. Podávanie a obsahy kandidačných listín či činnosť Ústrednej volebnej komisie sa pri budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) zrejme upraví. Vyplýva to z návrhu Zákona o voľbách do EP, ktorý predložil do pripomienkovania rezort vnútra.
Dôvodom na vypracovanie novely, ktorá má nadobudnúť účinnosť od začiatku budúceho roka, je zmena počtu poslancov SR, ktorí majú byť volení do EP pre volebné obdobie 2009 - 2014. V súčasnosti má Slovensko v tejto inštitúcii 14 europoslancov. Ich počet sa od roku 2009 zníži na 13. Zákon sa od jeho prijatia v roku 2003 novelizoval už trikrát, išlo predovšetkým o čiastkové novely, ktoré súviseli so zmenou iných právnych predpisov.
Na účely volieb bude územie SR tvoriť jeden volebný obvod. Ďalšie zmeny sa dotknú lehoty, v ktorej môžu kandidujúce politické strany a ich kandidáti nakladať s kandidačnou listinou a kandidatúrou. Návrh upravuje, že ak sa politická strana alebo koalícia rozhodne písomne vziať svoju kandidačnú listinu späť, tak má na to 48 hodín. Súčasná legislatíva umožňuje vzdať sa kandidatúry do troch dní pred voľbami. Zmeny si vyžiadajú aj ustanovenia o prideľovaní mandátov.
Novela zákona má odstrániť administratívne, časovo a finančne náročný spôsob informovania použitý v predchádzajúcich voľbách do EP. Ide o zasielanie informácie občanom iných členských štátov únie poštou, čo "nie vždy splnilo svoj účel najmä pre zmenu bydliska adresáta."
V roku 2009 čakajú občanov SR okrem volieb do EP aj dvojkolové voľby do vyšších územných celkov a dvojkolové hlasovanie o hlave štátu. Ministerstvo vnútra zatiaľ zlúčenie týchto volieb neanalyzuje. "Zlučovanie volieb je predovšetkým politická otázka, ktorá by sa nezaobišla bez zmeny ústavných zákonov, pretože by sme sa nevyhli skracovaniu a na druhej strane predlžovaniu volebného obdobia," informovala agentúru SITA Alena Koišová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.
S myšlienkou spojenia volieb do EP s jedným kolom prezidentských volieb prišla europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová. Pridala sa k nej aj prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, ktorá uvažuje nad spojením volieb do VÚC a EP. Spojenie volieb a volebných kampaní by podľa nej prispelo k väčšej mobilizácii voličov a zabezpečilo ich vyššiu účasť.
Regionálnym politikom by sa tým skrátilo funkčné obdobie o pol roka. Voľby do EP sú v celej EÚ v júni, voľby do VÚC sú naplánované na koniec budúceho roka. S názorom Beňovej nesúhlasí europoslankyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS). Upozornila, že úloha prezidenta je skôr reprezentatívna a prezident nemá reálny vplyv na život občanov. Naopak, poslanci EP môžu ovplyvňovať aj niektoré konkrétne veci. "Naučme ľudí participovať na politike," vyhlásila Belohorská.