Trenčín 18. júla (ČTK) - Najväčší letný hudobný festival na Slovensku, trenčianska Pohoda, už privítal prvých návštevníkov. Dvojdňové podujatie ponúkne asi 150 vystúpení rôznych umelcov.
Na jeho 12. ročník lákajú mená ako Fatboy Slim, Richard Müller, Joan Baezová, ale aj špeciálny hosť, český exprezident Václav Havel. Návštevníci sa zatiaľ tešia dobrému počasiu.
Prvé tóny patrili českej kapele Májovák a slovenským Karpatským chrbátom. Festivalové publikum si prvé koncerty užívalo nerušene, nad Trenčínom okolo poludnia svietilo slnko. Podľa PR manažérky festivalu Martiny Jamrichovej zatiaľ nemuseli robiť žiadne programové zmeny.
Na siedmich festivalových scénach nebudú chýbať ani ďalší predstavitelia českej či slovenskej scény. Lákadlom pre fanúšikov však je aj množstvo zahraničných interpretov rôznych hudobných žánrov.
Koncertovať bude tiež česká hudobníčka Iva Bittová, Marián Varga so sláčikovým kvartetom, hudobník Peter Breiner, Polemic, Para, Tata Bojs, Jana Kirschner, Sto múch, Midi Lidi. Müller má na festivale pokrstiť svoju novú platňu, na ktorej spolu s hercom Milanom Lasicom naspievali pesničky Jara Filipa. Na Pohode nechýba ani vážna hudba, opera Slovenského národného divadla vystúpi s londýnskym zborom Royal Choral Society.
Festival na trenčianskom letisku však nebude len o hudbe, v jeho programe je aj film, divadlo, diskusie, básnická súťaž a workshopy. Bohatý program čaká aj bývalého československého a neskôr českého prezidenta Havla. Uvedú jeho hry Audiencia a Protest, dramatik tiež bude podpisovať svoje eseje z rokov 1968 až 1988, ktoré pre jeho návštevu vydali na Pohode. Bude tiež hosťom diskusie, zúčastní sa na koncerte The Plastic People of the Universe, ako aj na vystúpení Joan Baezovej.