Bratislava 18. júla (TASR) -
"Od poľskej strany sme si vyžiadali legislatívnu úpravu a informácie o spôsobe zavádzania. Tieto analyzujeme a budeme sa snažiť zaviesť niečo podobné aj na Slovensku. Isté rokovania medzi ministrami už prebehli," TASR informovala dnes Jana Revayová z Tlačového a informačného odboru Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.
Už čoskoro dostanú tisícky poľských väzňov elektronické náramky. V tendri na dodávky systému i neskoršiu kontrolu si konkurujú najväčšie informatické i ochrankárske firmy, píše dnes poľský denník Puls Biznesu. Elektronické náramky majú umožniť monitorovanie odsúdených, ktorí si budú odpykávať trest mimo nápravného zariadenia.
Projekt bude stáť 300 miliónov zlotých (okolo 2,73 miliardy Sk). Cieľom je najmä odľahčenie preplnených poľských väzníc. Vďaka tomuto systému nebudú musieť odsúdení za drobné trestné činy sedieť v celách s recidivistami.
Na Slovensku odsúdili súdy v minulom roku 27.067 osôb. Toto číslo zahŕňa všetkých, ktorých uznali vinnými a odsúdili na podmienečné, nepodmienečné, peňažné a iné tresty i osoby, ktorých súd síce uznal vinnými, ale upustil od ich potrestania. Posledný deň minulého roka strávilo za mrežami 7986 osôb, za celý rok ich však bolo 8265. Z nich 2040 bolo vo väzbe a ostatní (6225) si už po vypočutí verdiktu súdu odpykávali svoj trest.
Elektronická kontrola v Poľsku sa bude týkať osôb odsúdených na trest do šesť mesiacov odňatia slobody, alebo osôb, ktorým trest zmenili na odňatie slobody. Situácia v poľských väzeniach je katastrofálna. Podľa európskych noriem na jedného odsúdeného má vo väzení pripadať plocha štyri metre štvorcové. Poľské právo pripúšťa tri metre štvorcové. Stáva sa, že v celách pre štyri osoby sa tlačí osem ľudí. Riaditelia väzníc alarmujú, že ak sa nič nezmení, väzni skončia na chodbách. Jeden odsúdený stojí daňových poplatníkov okolo 1600 zlotých mesačne (cca 15.000 Sk). Nečudo, že experti aj politici sa snažia roky vyriešiť tento problém.
Najlepším a najbezpečnejším nápadom sa zdá byť elektronický monitoring väzňov, čiže zakladanie čipov na ruku alebo nohu. Tieto zariadenia pripomínajú hodinky, sú odolné voči vode a možno ich zložiť len za pomoci špeciálneho zariadenia. Signál vysielaný elektronickým čipom by 24 hodín monitoroval počítačový systém. Vďaka tomu polícia môže detailne kontrolovať miesto pobytu odsúdeného. Systém by sa využíval pri menej nebezpečných odsúdených (napr. drobných zlodejov, či prichytených opitých vodičov), osôb využívajúcich podmienečné prepustenie alebo prepustených na kauciu. Náklady by znášal samotný odsúdený, čím by štátny rozpočet mohol ušetriť 150 miliónov zlotých (1,41 miliardy Sk) ročne.