Bratislava 19. júla (TASR) - Ak sa zmenia vonkajšie podmienky, režim v Rusku sa môže zmeniť. Je to ten istý cyklus ako v prípade Sovietskeho zväzu. V rozhovore pre TASR to uviedol analytik Spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba.
"Zas niekto príde a povie, že potrebujeme prestavbu. Ak prídu prvé problémy alebo dôjde k zhoršeniu vonkajších pomerov, začne sa takýto proces. Keď bude štát potrebovať viacej energiu vlastných ľudí. Súčasný model ruskej ekonomiky je arabský. To je to najhoršie, čo sa mohlo Rusom stať. Sedíte na rope a to vás nenúti byť tvorivý," konštatoval Duleba.
Teraz je podľa neho priaznivé obdobie, keď môže v Rusku "viac-menej" ekonomicky efektívne fungovať strnulý politický režim. Najmä preto, že Rusko nepotrebuje energiu ľudí, ale ropy a zemného plynu. Vysvetlil, že od roku 2003 došlo ku kľúčovej zmene. Nesmierne narástli príjmy štátneho rozpočtu a zvýšili sa výdavky. Jediné rozumné vysvetlenie, s ktorým podľa neho súhlasia aj pozorovatelia, je rast ceny ropy: "Predtým to bol 40-percentný podiel na tvorbe príjmu štátneho rozpočtu a posledné tri až štyri roky viac ako 50 percent." Toto je však podľa jeho slov udržateľné len dovtedy, dokiaľ bude trvať vonkajšia priaznivá konfigurácia. Problém udržateľnosti súčasného režimu v Rusku je ten, zdôraznil, že závisí od vonkajších faktorov, menej od vnútorných, pretože ceny ropy nezávisia len od politiky Ruska.
"Ak máte štát, ktorý je sebestačný ekonomicky, respektíve má fungujúcu ekonomiku, ktorá produkuje nejakú pridanú hodnotu, ak je viac diverzifikovaná do viacerých sektorov, môžete povedať, že je to dlhodobo udržateľný rast. Oni majú úspešný energetický sektor, ale pokiaľ sa nepodarí diverzifikovať hospodársky rast, aby sa rozvinuli ďalšie sektory, a zmení sa konfigurácia vonkajších procesov, ktoré Rusi nemôžu ovplyvniť, bude to znamenať koniec priaznivého obdobia," povedal analytik SFPA.
Problém vidí v tom, že podľa tzv. Plánu Putina - stratégie rozvoja Ruska na roky 2020-30 chcú Rusi aplikovať model úspešného energetického sektora na iné sektory, ktoré sú podľa nich strategické jadrové technológie, letecký priemysel, rozvoj nanotechnológie, atď. Chcú však aplikovať model štátnych korporácií, ktoré budú v podstate celosektorovými korporáciami. "Čiže súkromný biznis tam bude môcť fungovať len vtedy, ak bude akceptovať nejaké pravidlá, ktoré zadajú štátne korporácie. Teraz, keď energetika funguje, pretože sú priaznivé vonkajšie pomery, nemyslím si, že štátne korporácie v nejakých strojárenských sektoroch ekonomiky môžu fungovať," dodal Duleba. Ak by sa však takýto model realizoval, "vlastne by sa obnovili tie bývalé sovietske ministerstvá, ktoré fungovali ako veľké akciové spoločnosti kontrolované štátom".