BRATISLAVA 19. júla (SITA) - Letné horúčavy dokážu vyčerpať nielen ľudí ale aj zvieratá. Pre tie môžu vysoké teploty dokonca viac zaťažujúce. Na domácich miláčikov ich majitelia často zabudnú, nechajú ich smädných a tak ich vystavia život ohrozujúcemu nebezpečenstvu.
"Overte si, či vaše zvieratko má stály prístup k čerstvej pitnej vode. Nedostatok tekutín v organizme – dehydratácia - môže spôsobiť kolaps krvného obehu. To samozrejme platí aj pre hospodárske zvieratá, najmä pre tie s celodenným pobytom vonku. Ešte dôkladnejšie zabezpečte svoje zvieratá počas vašej dlhšej neprítomnosti, aby v súvislosti s počasím netrpeli," radí Romana Brinzíková zo Slobody zvierat. Zvieratá by mali mať možnosť skryť sa pred priamym slnkom vo vhodnom prístrešku. Inak im hrozí prehriatie s ním spojené stavy ohrozujúce život. "Pokiaľ možno, nenechávajte psy ani iné zvieratá zatvorené v kabíne zaparkovaného auta. Ak je to nutné, len v aute zaparkovanom v tieni a s pootvoreným oknom, inak zvieraťu hrozí prehriatie," uviedla ďalej. Nebezpečná situácia nastane aj vtedy, ak má zviera obmedzenú možnosť pohybu, je zatvorené v klietke, na balkóne alebo prechodne uviazané, uvedomte si, že nemá ako ujsť, ak sa tienisté miesto zakrátko zmení na horúce. Majitelia zvierat chovaných v byte by mali byť opatrní aj pri vetraní. "Zabezpečte svoje zvieratá, najmä bytové mačky a exotické vtáky voči úteku cez okno. Týmto banálnym spôsobom sa zbytočne stráca mnoho domácich miláčikov. Ideálne je používanie okenných sieťok," uviedla Brinzíková.
Brinzíková neodporúča zaťažovať zvieratá v horúcich dňoch nadmerným pohybom. "Prispôsobte intenzitu pohybu zvieraťa počasiu. Záťaž, ktorú by zviera za iných podmienok zvládlo, môže v horúci letný deň byť príčinou kolapsu organizmu! Zvlášť pozor na beh psov pri bicykli. Mladý pes môže následkom vyčerpania a prehriatia uhynúť," uviedla.
Aj pri kúpe vhodného náhubku pre psa je dôležité myslieť na jeho zdravie v tomto období. Pes sa totiž ochladzuje dychčaním. "Nikdy nepoužívajte náhubky zabraňujúce psovi dýchať s otvorenou papuľou a vyplazeným jazykom," upozorňuje Brinzíková. U psa je potrebné si všímať aj prípadné príznaky hypertermie - extrémne rýchle a sťažené dýchanie, zvýšený tep, telesná teplota nad 40 stupňov, prípadne sfialovenie jazyka a slizníc. "Zväčša stačí odviesť zviera na pokojné miesto v tieni, podávať dostatok tekutín a postupne ho ochladzovať. Pokiaľ sa však objavia neurologické príznaky, ako extrémny nepokoj až agresivita, prípadne neschopnosť pohybu, treba ísť okamžite k veterinárovi. Na stavy z prehriatia sú citlivejšie zvieratá s poruchami srdcovej činnosti, štítnej žľazy, mláďatá a staršie zvieratá – ich pobyt na slnku by mal byť skrátený na minimum," informovala Brinzíková zo Slobody zvierat.