Bratislava 20. júla (TASR) - Osoby, ktorým bolo uložené ochranné liečenie v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti a predpokladá sa, že pri pobyte na slobode môžu byť pre svoje okolie nebezpečné, bude od 1. októbra možné poslať do ústavného zariadenia neodkladne a nie až po dohode s príslušným ústavom, ako tomu bolo doteraz. Počíta s tým novela Trestného poriadku z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, ktorej návrh predložili na medzirezortné pripomienkové konanie.
Príkaz na dodanie do výkonu ochranného liečenia vykoná polícia, ktorá bude zároveň povinná vypátrať pobyt dotyčnej osoby. Autori návrhu tento krok zdôvodňujú aj aktuálnym vývojom, ktorý "ukazuje naliehavú potrebu doplniť úpravu ustanovení, ktoré sa týkajú ochranného liečenia a zabezpečovania osôb pre jeho potreby". Inštitút ústavnej liečby sa široko medializoval po nedávnom prípade slovenského pedofila Antonína N., ktorý je podozrivý z vraždy deväťročného chlapca. Práve Antonínovi N. bola pôvodne nariadená ústavná liečba zmenená na ambulantnú, čo mu umožnilo pobyt na slobode. Keď sa liečbe vyhýbal, polícia dostala úlohu len zistiť, či sa nachádza v mieste trvalého pobytu. Vzápätí súd vytýčil termín verejného zasadnutia, na ktorom sa malo rozhodnúť o jeho opätovnom vzatí do ústavnej liečby.
Príkaz na okamžitý transport do ústavu sa navyše bude vydávať aj ľuďom, ktorí síce nie sú považovaní za nebezpečných pre svoje okolie, ale nenastúpia do zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti v určenom termíne alebo po uplynutí primeranej lehoty, ktorú jej možno poskytnúť "na obstaranie osobných záležitostí".
Novela Trestného poriadku tiež rieši pravidlá pri rozhodovaní o predĺžení väzby. Súdy tak zrejme budú musieť od októbra rozhodnúť o novej väzbe ešte pred uplynutím aktuálnej. Doterajšia právna úprava nedávno umožnila, aby sa z väzby na slobodu dostal údajný boss košického podsvetia Róbert O. Podľa Ústavného súdu (ÚS) SR malo byť porušené jeho právo na osobnú slobodu tým, že ho držali vo väzbe protiprávne, lebo Špeciálny súd (ŠS) rozhodol o jej predĺžení neskoro. Spôsobilo to najmä neskoré podanie obžaloby na ŠS špeciálnou prokuratúrou. Väzba v takzvanom prípravnom konaní Róbertovi O. vypršala 28. apríla minulého roku a prokurátor podal obžalobu iba jeden deň predtým. O predĺžení väzby ŠS rozhodol až v polovici júna. Podľa ÚS mal však rozhodnúť najneskôr do uplynutia termínu posledného predĺženia väzby v prípravnom konaní.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin pôvodne predložil na rokovanie vlády veľkú novelu Trestných kódexov, teda Trestného zákona a Trestného poriadku. Členovia exekutívy o nej napokon nerokovali. Harabin chce totiž počkať na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý posudzuje, či je existencia Špeciálneho súdu v súlade s Ústavou SR. V prípade negatívneho verdiktu by sa totiž museli trestné kódexy opäť novelizovať.