BRATISLAVA 20. júla (SITA) - Bezplatné mediačné služby v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva (SNSĽP) využili vlani a v tomto roku v ôsmich prípadoch. Pre agentúru SITA to povedala vedúca odboru monitoringu a výskumu strediska Alena Kotvanová. Myšlienka poskytovania mediačných služieb vo veciach porušenia zásady rovnakého zaobchádzania vznikla v stredisku pred pár rokmi. "Súviselo to s tým, že postupy súdov sú zväčša pomalé, dokazovanie nerovnakého zaobchádzania zložité, s čím súvisí doterajšia nízka úspešnosť v konaniach pred súdom v diskriminačných veciach " vysvetlila Kotvanová.
Stredisko pri zriadení týchto služieb motivovali zahraničné skúsenosti Komisie pre rovnaké zaobchádzanie z Holandska a ombudsman pre rovnaké zaobchádzanie v Rakúsku. Tieto služby zatiaľ stredisko poskytuje z vlastných zdrojov, v minulom roku sa mu nepodarilo získať finančné prostriedky na projekt využitia služieb. Momentálne v ňom pracujú dve pracovníčky, ktoré absolvovali akreditovanú odbornú prípravu mediátora.
Z prípadov sa napríklad jeden týkal diskriminácie pri prijímaní do zamestnania z dôvodu etnickej príslušnosti. "Bola v ňom dosiahnutá pre obe strany záväzná dohoda," uviedla Kotvanová. Išlo o situáciu, keď záujemca dostal cez telefón informáciu o voľnom pracovnom mieste, keď však prišiel k zamestnávateľovi, jeho príslušnosť (rómskej národnosti) bola prekážkou prijatia.
Tento rok plánuje stredisko získať finančnú podporu v rámci Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Jeho projekt už bol predbežne vybraný na realizáciu, súčasťou má byt informačná kampaň s cieľom dostať do povedomia znevýhodnených skupín ohrozených diskrimináciou mediáciu ako vhodný alternatívny spôsob riešenia sporov pri porušovaní zásady rovnakého zaobchádzania v rôznych oblastiach. Zároveň chce SNSĽP rozšíriť existujúce možnosti o poskytovanie mediácie kvalifikovanými mediátormi (mediátorkami) v regiónoch. Ukončiť ho majú do konca roka 2008.
Využitie mediácie v diskriminačných veciach sa rozšírilo prijatím antidiskriminačného zákona. Mediácia, ktorá je upravená zákonom o mediácii, predstavuje neformálny spôsob riešenia sporu, pri ktorom sa účastníci sporu za asistencie tretej nestrannej osoby usilujú dospieť k obojstranne akceptovanej písomnej dohode, ktorá je pre obe strany záväzná. Ak je táto dohoda spísaná vo forme notárskej zápisnice, alebo je schválená ako zmier pred súdom, resp. rozhodcovským orgánom, možno na jej základe podať návrh na súdny výkon rozhodnutia alebo návrh na vykonanie exekúcie.
SNSĽP je nezávislou právnickou osobou v oblasti ochrany ľudských práv a základných slobôd, vrátane práv dieťaťa. Monitoruje a hodnotí dodržiavanie ľudských práv a dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania podľa antidiskriminačného zákona. Zároveň zhromažďuje a na požiadanie poskytuje informácie o rasizme, xenofóbii a antisemitizme v SR. Od júla 2004 riešilo stredisko už vyše 1700 písomných žiadostí, v centrále v Bratislave prijalo okolo 800 a v siedmich regionálnych kanceláriách viac ako 330 návštevníkov. Telefonicky komunikovalo s vyše 1600 osobami v centrále v Bratislave a s vyše 500 osobami telefonovali regionálni zástupcovia. Podľa oblastí najviac ľudia namietali porušenie zásady rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych a právnych vzťahoch a pri poskytovaní tovarov a služieb. Z dôvodov prevažovali vek, rod, príslušnosť k národnostnej menšine (rómskej) a porušenie práv dieťaťa. Stredisko pre ľudské práva poskytuje právnu pomoc bezplatne.
lp;bl;fa