NITRA 21. júla (SITA) – V areáli rímskeho tábora v Iži pri Komárne sa dnes začína letná škola archeológie pre študentov z krajín Visegrádskej štvorky (V4). Vyše 20 študentov z Krakova, Prahy, Nitry, Trnavy, ale aj záujemcovia z Belgicka tu budú až do 28. augusta. Cieľom letnej školy je doplniť teoretické vedomosti študentov praktickou časťou. "Okrem samotnej praxe odkrývania sa naučia kresbovo dokumentovať a zameriavať nálezy, čakajú ich aj prednášky a exkurzie do Podunajského múzea v Komárne a po rímskych pamiatkach - či už na území Maďarska alebo Slovenska,“ povedal pre agentúru SITA vedúci výskumu v Iži Ján Rajtár z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Na seminároch si študenti rozšíria svoje vedomosti o dobe rímskej, metódach archeologického výskumu, ochrane pamiatok, konzervácii nálezov či ich prezentácii verejnosti. Vďaka podpore obce budú ubytovaní v kultúrnom dome. Letná škola archeológie sa koná v Iži od roku 2000. S finančnou podporou Visegrádskeho fondu ju tento rok organizuje občianske združenie Pro Archaeologia Classica pri Trnavskej univerzite a Archeologický ústav SAV v Nitre v spolupráci s Jagelonskou univerzitou v poľskom Krakove, Karlovou univerzitou v Prahe a Obecným úradom Iža.
Vojenský rímsky tábor v Iži je unikátnou historickou a kultúrnou pamiatkou. Na Slovensku sú iba dve rímske náleziská tohto druhu, tým druhým je vojenský tábor Gerulata v Bratislave – Rusovciach. Pevnosť Castella Celemantia v Iži postavili Rimania ako predmostie légiového tábora Brigetio, ktorý je na druhom brehu Dunaja. Pôvodne drevozemná, neskôr kamenná pevnosť zaberala tri hektáre a mala dvadsať veží a štyri brány. Hradby mali výšku štyroch až piatich metrov. Archeológovia odkryli zvyšky jedenástich kasárenských barakov, usporiadaných do ulíc v pravidelných odstupoch. Boli tu aj stajne, sklady a kúpele. Pravdepodobne tu žilo 500 jazdeckých vojakov. Vedcom sa poradilo tábor veľmi presne datovať na základe rôznych nálezov, hlavne mincí, na ktorých je vyobrazený rímsky cisár Marcus Aurélius. Našli ich vo zvyškoch stavieb, ktoré pravdepodobne zničil útok Germánov v roku 179. Výskum v Iži trvá už od roku 1978. Nálezy možno dnes vidieť v Podunajskom múzeu v Komárne, Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre alebo Klenotnici Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade.