BRATISLAVA. Traja zástupcovia nacionalistickej maďarskej strany Jobbik a štyria z českej Národnej strany rokovali v známej bratislavskej reštaurácii UFO nad Novým mostom.
Rokovanie prebiehalo vo vyhradenom priestore, kde sa dostala aj časť novinárov. V reštaurácii neboli policajti. Niekoľko novinárov sa do reštaurácie nedostalo.
Radikáli nebudú spolupracovať, nezhodli sa
Nacionalistická maďarská mimoparlamentná strana Jobbik (Hnutie za lepšie Maďarsko) a česká Národná strana zrejme nebudú v budúcnosti spolupracovať. Po ich dnešnom stretnutí na neutrálnej pôde v metropole Slovenska to vyhlásil podpredseda Národnej strany pre Moravu a Sliezsko Michal Ševčík s tým, že sa s Maďarmi nezhodujú v otázke otvorenia Benešových dekrétov.
"Nezhodneme sa tiež v otázke usporiadania hraníc po prvej ako aj druhej svetovej vojne," povedal Ševčík s dodatkom, že s maďarskými nacionalistami zostanú v emailovom kontakte.
Na margo vyjadrení predsedu SNS Jána Slotu, že stretnutie v Bratislave je provokáciou, podpredseda Národnej strany pre Česko Radoslav Laš podotkol, že líder národniarov je duševný žobrák "a je mi veľmi ľúto, že je v politike takýto zástupca strany. Jeho posledné vyjadrenia hovoria za všetko. SNS jeho prítomnosťou trpí," domnieva sa Laš.
Zástupca Jobbiku pre zahraničné záležitosti Béla Kovács vyhlásil, že cieľom stretnutia bolo vzájomné predstavenie sa oboch strán. "Súčasťou politiky strany Jobbik je nadväzovanie kontaktov s podobne zameranými stranami," odpovedal na otázku, prečo si nadnes pozvali práve českú Národnú stranu. Sám považuje stretnutie za úspešné, no o ďalších krokoch podľa neho rozhodne vedenie strany. Deklaroval ale, že sem neprišli hľadať podporu na zrušenie Benešových dekrétov.
Hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Korch pre novinárov uviedol, že o stretnutí Jobbiku a českej Národnej strany mala polícia indície už niekoľko dní z operatívnych informácií. "Na základe nich sme pripravili adekvátne bezpečnostné opatrenia. Slovenská polícia sa extrémizmu a týmto hnutiam venuje veľmi intenzívne, máme na to vyškolených špecialistov a dokážeme riešiť každé protiprávne konanie v tomto smere," uistil Korch.
Strana Jobbik sa na Slovensku "preslávila" najmä tým, že v auguste 2007 založila polovojenskú organizáciu Maďarská garda. Lídrom Jobbiku je Gábor Vona. Česká Národná strana zase založila Českú národnú gardu.
Česká Národná strana upozornila na seba napríklad v júni, keď sa jej členovia objavili pred jednou z karlovarských škôl, kde vraj chceli zabrániť útokom rómskych detí na školákov. Jej členovia sú obviňovaní z toho, že sa zúčastnili na napádaní pochodujúcich homosexuálov v Brne. V marci zverejnila na svojej internetovej stránke kontroverzný protiislamský film holandského krajne pravicového politika Geerta Wildersa.
Mesežnikov: Bratislavské stretnutie svedčí o snahe koordinovať akcie extrémistov
Extrémne sily na kraji politického spektra v Maďarsku aj Česku spája podľa politológa Grigorija Mesežnikova predovšetkým odpor k prisťahovalcom a národnostným menšinám. Pre TASR sa takto pokúsil priblížiť obsah dnešného rozhovoru predstaviteľov českej Národnej strany a maďarského Jobbiku v Bratislave. "Svedčí to o tom, že extrémne sily chcú koordinovať svoje aktivity," povedal.
Mesežnikov sa nazdáva, že obe delegácie mohli mať skutočný záujem na osobnom stretnutí na neutrálnej pôde, faktor provokácie a propagácie je však zrejmý. Slovenské orgány a predstavitelia by mali dať podľa politológa najavo, čo si o stretnutí a jeho protagonistoch myslia. Mesežnikov zároveň varoval pred selektívnym prístupom, pretože existencia šovinizmu na maďarskej strane by nemala ospravedlňovať pôsobenie slovenských krajne nacionalistických skupín.
Nacionalistov okrem xenofóbie spájajú legislatívnoprávne otázky ich fungovania. Predpovedať vznik regionálnej platformy založenej na nacionalistických princípoch je napriek tomu podľa Mesežnikova predčasné. Myslí si, že antagonizmus slovenských a maďarských extrémistov je z historických príčin stále príliš silný. "Nahráva im, keď tolerované strany v hlavnom politickom prúde pracujú s národnou agendou," uviedol s odkazom na slovenskú SNS a niektoré skupiny napojené na Fidesz.
Médiá by mali k udalostiam pristúpiť zodpovedne napriek tomu, že ide o marginálne politické zoskupenia. Okrem samotného stretnutia by mali informovať o pozadí a rizikách krajného nacionalizmu. "Sú to ľudia, ktorí živia národnostnú a rasovú neznášanlivosť," zdôraznil na záver.
Vláda: Extrémistom nejde o nič iné, ako o vlastnú sebaprezentáciu
Aktivity "extrémnych" nacionalistických síl maďarského Jobbiku a českej Národnej strany na území Slovenskej republiky má vláda SR plne pod kontrolou. O ich pripravovanom stretnutí má informácie už dlhšiu dobu. Na margo dnešnej schôdzky predstaviteľov oboch blokov na území Bratislavy to pre TASR uviedla hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová.
"K ničomu inému v súvislosti s týmto stretnutím sa nie je potrebné vyjadrovať, pretože extrémistom nejde o nič iné, ako o vlastnú sebaprezentáciu," vyhlásila.
SNS: Únia by si mala všimnúť Maďarskú gardu
Slovenská národná strana (SNS) apeluje na políciu, aby konala a nepodceňovala situáciu, ak na Slovensko prídu zástupcovia nacionalistickej maďarskej strany Jobbik a českej Národnej strany.
Národniari považujú prípadné stretnutie extrémistov na Slovensku za "jasnú provokáciu". Podľa SNS Slovensko jednoznačne netoleruje žiadne známky extrémistických prejavov a tvrdo proti nim bojuje.
"Je neprípustné, aby sa takéto extrémistické polovojenské skupiny stretávali na území suverénnej Slovenskej republiky a dokonca si dohadovali spoluprácu. Dôverujeme slovenskej polícii a očakávame od nej plné nasadenie pri bezpečnostných opatreniach," uvádza sa v stanovisku SNS, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Jana Benková.
Európska únia by si mala podľa SNS všímať aktivity Maďarskej gardy, ktorú založila strana Jobbik. SNS upozorňuje, že Maďarská garda šokovala už pri svojom vzniku vyhláseniami, že bude cvičiť vlastencov, ktorí by mali v prípade vojenského konfliktu bojovať so Slovenskom. "Polovojenská organizácia, ktorej uniformy i správanie pripomínajú nacistické časy hitlerovského Nemecka, sa v uplynulých týždňoch začala vyzbrojovať. Maďarský ústavný súd nedávno zamietol stíhanie extrémnych názorov. Toto sú hrozby, ktoré treba brať vážne nielen u nás, na Slovensku, ale mohla by si ich konečne všimnúť aj Európska únia a konať," napísala SNS.
Hovorca českej Národnej strany Pavel Sedláček v sobotu agentúre SITA potvrdil, že čelní predstavitelia nacionalistickej maďarskej strany Jobbik a zástupcovia českej Národnej strany sa v pondelok stretnú v Bratislave. Kde presne a o čom konkrétne chcú hovoriť, neprezradil.
Radikálna politická strana Jobbik nemá zastúpenie v maďarskom parlamente. Na Slovensku je známa najmä založením Maďarskej gardy. Organizácia podobného charakteru - Slovenská pospolitosť bola u nás zakázaná a rozpustená. Česká Národná strana upozornila na seba napríklad v júni, keď sa jej členovia objavili pred jednou z karlovarských škôl, kde vraj chceli zabrániť útokom rómskych detí na školákov. Jej členovia sú obviňovaní z toho, že sa zúčastnili na napádaní pochodujúcich homosexuálov v Brne. V marci zverejnila na svojej internetovej stránke kontroverzný protiislamský film holandského krajne pravicového politika Geerta Wildersa.

Beata
Balogová
