TRNAVA 21. júla (SITA) – Na záchrane a celkovej rekonštrukcii najvýznamnejšej sakrálnej stavby v Trnave - Dómu sv. Mikuláša - sa stále pracuje. Ako potvrdil Dušan Béreš z Odboru investičnej výstavby Mestského úradu Trnava, oddnes do septembra sa budú robiť terénne úpravy, ktoré by mali pomôcť už uskutočneným opatreniam proti vlhnutiu múrov.
Cieľom úprav je podľa Béreša znížiť výšku pôdy približne o tridsať centimetrov na stredovekú úroveň, upraviť spád terénu v smere od dómu a zabezpečiť, aby dažďová voda odtekala do kanalizácie. Súčasťou budú aj reštaurátorské práce a archeologický prieskum v tejto lokalite. Predpokladané náklady na realizáciu sú približne 2, 4 milióna korún (79 655 €), zaplatí ich mesto. Projektovú dokumentáciu vypracoval Jozef Alchus z občianskeho združenia Trnavské dominanty, ktoré vzniklo s cieľom prezentovať chrám nielen po sakrálnej, ale aj po spoločensko-historickej stránke. Združenie systematicky a dlhodobo pracuje na prezentácii, záchranných prácach a následnom výskume lokality Dómu sv. Mikuláša. Jeho členovia majú v pláne podľa vzoru chrámov v zahraničí sprístupniť aj niektoré veže a krypty, v ktorých sú niekoľko sto rokov pochovaní ostrihomskí kardináli. Ako informoval Alchus, najbližšou aktivitou združenia by mala byť inštalácia takmer päťstoročných zvonov Štefana a Barbary, ktoré momentálne opravujú v Holandsku.
Dóm sv. Mikuláša pochádza z druhej polovice 11. storočia a je zasvätený patrónovi kupcov sv. Mikulášovi. Pôvodná stavba bola v polovici 14. storočia zbúraná a na jej základoch začali v roku 1380 stavať nový gotický farský kostol. Dominantou kostola sú dve veže – väčšia južná a menšia severná, ktoré boli vybudované počas rozsiahlych opráv v rokoch 1526 až 1567.