BRATISLAVA 22. júla (SITA) - Predložený Vecný zámer zákona o zrušení vojenských súdov Ministerstva spravodlivosti SR neposkytuje podľa Generálnej prokuratúry (GP) SR "spoľahlivý podklad pre objektívne posúdenie stavu a činnosti vojenských súdov". Vyplýva to z pripomienok, ktoré GP zaslala k návrhu. "Navrhovaný spôsob riešenia prechodu výkonu súdnictva nie je ani zefektívnením ani skvalitnením súdneho konania a rozhodovania. Ak potenciálna výkonnosť vojenských súdov zostáva nevyužitá, tak sa treba postarať o to, aby ich výkonnosť zodpovedala výkonnosti iných súdov a ak to nie je možné, tak ich treba jednoducho zrušiť," uvádza GP.
Ministerstvo spravodlivosti navrhuje, aby sa vojenské súdy zlúčili so všeobecnými. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) by sa týmto krokom "síce dosiahlo zvýšenie počtu sudcov okresných súdov, na strane druhej sú však vojenskí sudcovia využiteľní len v prípade trestného konania". NKÚ v pripomienkach spochybnil aj zámer ministerstva na zníženie počtu prieťahov v súdnom konaní. "Väčšina prieťahov v konaní sa týka civilných vecí a v tomto prípade by prechod vojenských sudcov na okresné súdy nepriniesol očakávané výsledky. Treba tiež prihliadať na skutočnosť, že prieťahy v trestnom konaní sa skôr vyskytujú v predsúdnom konaní, čo znamená, že účasť sudcov vojenských súdov na všeobecných súdoch by nespôsobila prevratné zefektívnenie činnosti všeobecných súdov," tvrdí NKÚ. Najvyšší kontrolný úrad poukazuje aj na fakt, že návrhom zaniknú vojenské súdy, zostane však vojenská prokuratúra či vojenská polícia. "Je preto na zváženie, či nezrušiť aj vojenskú prokuratúru a vojenskú políciu, ktoré by pôsobili ako špecializovaná zložka prokuratúry resp. polície, čím by bola vytvorená jednotná sústava policajných a súdnych orgánov, ako aj prokuratúry," myslí si NKÚ.
Problém v ministerskom zámere vidí Najvyšší kontrolný úrad aj pri odmeňovaní sudcov. "Treba vziať do úvahy, že po zániku služobných pomerov vojenských sudcov im vzniknú nároky na odchodné, výsluhové dôchodky a výsluhové príspevky," konštatuje. Podľa NKÚ je pozoruhodné, že vecný zámer predpokladá zánik vojenských súdov a vznik špecializovaných všeobecných súdov s pôsobnosťou vo veciach vojenského súdnictva. "Je nevyhnutné zvážiť, či ušetrené náklady na chod vojenských súdov nebudú niekoľkonásobne menšie ako výdavky štátneho rozpočtu na odchodné, výsluhové dôchodky a výsluhové príspevky vojenských sudcov. Tiež treba vziať do úvahy, že vojenské súdy pôsobia v rovnakých budovách ako vojenská prokuratúra, ktorej zrušenie sa nepredpokladá, preto sa výdavky na správu tohto majetku neznížia," myslí si NKÚ.