Bratislava 22. júla (TASR) Dospelí ľudia chorí na infekčné ochorenia zaradené do pravidelného povinného očkovania, ktorí na ne neboli v detstve zaočkovaní alebo preočkovaní, napríklad na tetanus alebo záškrt, sa môžu stať zdrojom nákazy šíriacej sa až do epidemických rozmerov.
Práve absencia očkovania alebo preočkovania, neprekonanie ochorenia v minulosti či nevytvorenie protilátok sú rizikovými faktormi ochorení, proti ktorým je už dnes bežné očkovanie v detskom veku. "Najúčinnejším nástrojom ako ochoreniam v dospelej populácii predchádzať je zabezpečiť a udržiavať čo najvyššiu mieru zaočkovanosti detí i dospelých," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková.
Ochorenia v dospelom veku so sebou prinášajú viaceré dôsledky. Okrem ekonomických, sociálnych a psychických hrozia aj už spomínané dôsledky pre populáciu. "Chorá osoba predstavuje zdroj nákazy, môže teda šíriť infekciu až do epidemických rozmerov, ak sa pohybuje medzi vnímavými osobami," vysvetlila Šramková.
Na Slovensku sa vykonáva pravidelné povinné očkovanie detí podľa očkovacieho kalendára. V prípade tetanu alebo záškrtu je potrebné dať sa v dospelosti preočkovať. "Podľa veľkosti rizika nákazy je vhodné dať sa zaočkovať aj proti ďalším ochoreniam, ktoré nie sú zahrnuté medzi pravidelné povinné očkovanie," odporúča Šramková. Ako príklad uvádza vírusovú hepatitídu typu A, chrípku či pneumokokové infekcie.
Očkovaním bol na Slovensku eliminovaný výskyt detskej obrny v roku 1960, neonatálneho tetanusu v päťdesiatych rokoch 20. storočia, záškrtu v roku 1980 či osýpok v roku 1998. Výnimkou je import osýpok u utečencov v azylových zariadeniach SR. Ostatné ochorenia, proti ktorým sa pravidelne očkuje, sa podľa Šramkovej vyskytujú nie však v epidémiách a ich výskyt je výrazne nižší ako pred zavedením očkovania.
Pravidelné povinné očkovanie proti viacerým ochoreniam je súčasťou preventívnych prehliadok detí. Slovenské deťúrence by tak už v rannom detstve mali absolvovať niekoľko očkovaní, medzi ktoré patrí očkovanie proti tuberkulóze, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hemofilovým invazívnym infekciám typu B, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, osýpkam, mumpsu či rubeole.