Bratislava 22. júla (TASR) - Regionálne centrum OSN pre preventívnu diplomaciu v Strednej Ázii (UNRCCA), ktoré od júna pôsobí v turkménskom Ašchabade, si pre svoju činnosť v regióne získalo silnú politickú podporu. Pre TASR to uviedol riaditeľ úradu - slovenský diplomat Miroslav Jenča, ktorého si na tento post vybral generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
K oficiálnemu sfunkčneniu nového regionálneho centra OSN pre Turkménsko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan v jeho trvalých priestoroch došlo 24. júna za účasti ministrov zahraničných vecí SR a Turkmenistanu Jána Kubiša a Rašida Meredova. Zástupcom slovenského šéfa úradu je Rus Fjodor Klimčuk.
Slovenský diplomat už rokoval s prezidentmi troch stredoázijských krajín - Turkménska, Kirgizska a Tadžikistanu, ako aj s námestníkom čínskeho ministra zahraničných vecí. Počas nedávnej návštevy nového ruského prezidenta v Turkménsku sa stretol aj s Dmitrijom Medvedevom.
"Na všetkých úrovniach som vycítil veľmi silnú a jednoznačnú podporu tejto novej štruktúre OSN, ktorá má politický charakter. Regionálne centrum je tam práve na to, aby pomáhalo lídrom a vládam krajín nachádzať spoločnú reč, komunikovať a predchádzať konfliktom," povedal Jenča.
K prioritám úradu patria predovšetkým bezpečnostné otázky. "Ide o boj proti terorizmu, obchodovaniu s drogami, zabezpečenie stabilného vývoja v Afganistane a hranice medzi Afganistanom a krajinami strednej Ázie. To sú základné otázky, na ktorých sa zhodujú všetci účastníci rokovaní a hlavní hráči, pokiaľ ide o centrálnu Áziu," uviedol Jenča pre TASR.
K základným úlohám úradu patrí ďalej zabezpečenie regionálnej stability prostredníctvom hospodárskeho rozvoja jednotlivých krajín. UNRCCA má v tomto smere koordinovať úsilie agentúr OSN, ako aj medzinárodných finančných inštitúcií. "Jednoducho povedané, čím lepšie sa ľudia v regióne budú mať, tým menšia bude pravdepodobnosť lokálnych napätí alebo nejakých väčších kríz," povedal Jenča.
Poslaním úradu je aj výchova diplomatov z jednotlivých štátov pre oblasť preventívnej diplomacie. Okrem získania vedomostí chce centrum poskytnúť príležitosť na komunikáciu medzi mladými profesionálmi, ktorí budú v budúcnosti vo svojich krajinách zastávať vyššie pozície. "Už sa im potom bude ľahšie komunikovať, keď sa budú poznať. Pre preventívnu diplomaciu je toto neoceniteľný prínos," dodal.
Prioritou je taktiež sprostredkovanie odborných informácií a skúseností z rôznych oblastí, ktoré by prispeli k mierovému a stabilnému vývoju regiónu. "Tu by sme chceli využiť aj skúsenosti z takých krajín, ako je Slovensko a štáty strednej a východnej Európy, pretože lepšie rozumejú prechodnému obdobiu budovania nezávislého suverénneho štátu. Samozrejme, nemôžeme našu skúsenosť z centrálnej Európy automaticky prenášať do centrálnej Ázie, ktorá je úplne iným regiónom," dodal.
Z hľadiska možnosti vzniku konfliktných situácií krajiny stredoázijského regiónu dospeli podľa Jenču k stavu, kedy sa vyhýbajú priamemu konfliktu, a to napriek pretrvávajúcim sporom a animozitám. "V prípade vzniku podmienok, ktoré by mohli prerásť do určitého konfliktu, tak ani jedna krajina ho nebude chcieť dopustiť. V takýchto situáciách sa podľa slov samotných lídrov v krajinách regiónu dokážu dohodnúť," povedal. Lídri štátov majú podľa neho v čerstvej pamäti občiansku vojnu v Tadžikistane či krvavé nepokoje medzi Uzbekistanom a Kirgizskom. Na schopnosť dohodnúť sa vplýva aj súčasný vývoj v Afganistane.
"Vzhľadom na to, že ide o úplne iný kultúrny, civilizačný a historický región, tak niekedy sa necháva procesom vývoj až do dosť dramatickej úrovne, ale s tým, že následne je veľká snaha nájsť riešenie. Práve tu sa nachádza významný priestor pre diskrétnu a trpezlivú preventívnu diplomaciu UNRCCA," skonštatoval.
hol vs