SME

Labsiho do Alžírska nemôžeme vydať

Európsky súd pre ľudské práva vydal predbežné opatrenie, podľa ktorého údajného teroristu nesmieme vydať do Alžírska.

Policajti na archívnej fotke čakajú na prepustenie Alžírčana Mustafu Labsiho, údajne podozrivého so spolupráce s teroristickou sieťou al-Káida.Policajti na archívnej fotke čakajú na prepustenie Alžírčana Mustafu Labsiho, údajne podozrivého so spolupráce s teroristickou sieťou al-Káida. (Zdroj: TASR)

Bratislava 22. júla (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vydal v piatok 18. júla predbežné opatrenie, podľa ktorého Musfa L. nemôže byť vydaný do Alžírska. Ako dnes informovala Amnesty International Slovensko, toto opatrenie bolo vydané na základe podnetu právnej zástupkyne Márie Kolíkovej, ktorá vyjadrila obavy, že na Slovensku nebude dodržaný riadny proces.

V podnete uviedla, že vyjadrenia slovenských politikov po rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR z júna tohto roku spôsobujú reálne obavy, že Mustafa L. bude vydaný do Alžírska bez toho, aby bol zabezpečený riadny proces na Slovensku, umožňujúci využiť prípadne dostupné opravné prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kolíkovej nie je dobré, ak vyjadrenia politikov smerujú k tomu, že ochrana ľudských práv nie je dôležitá, pretože je tu vyšší cieľ. "V demokratickej spoločnosti je podľa môjho názoru jediným vyšším cieľom právny štát vrátane spravodlivého procesu a dodržania ľudských práv. Zločiny vrátane terorizmu je nevyhnutné stíhať. Som presvedčená, že je to možné aj za dodržania spravodlivého procesu a ľudských práv. Okrem toho, že je to možné, tak je to aj nevyhnutné v zdravej demokratickej spoločnosti," pripomína advokátka.

Na Najvyššom súde (NS) SR sa uskutoční konanie o prípustnosti jeho vydania do Alžírska. Súd sa bude zaoberať situáciou dodržiavania ľudských práv v Alžírsku.

Najvyšší súd svojím rozhodnutím z 22. januára, ktorým pripustil vydanie alžírskeho občana Mustafu L., podozrivého z terorizmu a zadržiavaného na Slovensku, na stíhanie do jeho vlasti, porušil jeho ľudské práva. Vyplýva to z nálezu ÚS, ktorý prijal 26. júna a prerokoval jeho sťažnosť. Mustafa L. v nej namietal porušenie základného práva nebyť mučený ani podrobovaný krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, ktoré zaručuje Ústava SR a Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

SkryťVypnúť reklamu

ÚS SR vrátil vec na opätovné prerokovanie NS SR. Sťažovateľovi priznal náhradu trov konania. Ako sa uvádza v odôvodnení nálezu, ÚS SR nerozhodoval o skutočnosti, či sťažovateľ má alebo nemá byť vydaný do dožiadajúcej krajiny, ale rozhodoval o koncepcii extradičného konania v kontexte ochrany ľudských práv.

NS SR rozhodol 22. januára na neverejnom zasadnutí tak, že zrušil napadnuté rozhodnutie Krajského súdu (KS) v Bratislave a pripustil vydanie Mustafu L. Koncom januára NS SR spresnil prvostupňové rozhodnutie, v ktorom nebolo uvedené, ktorému štátu a na aké účely sa alžírsky občan Mustafa L. vydáva.

Mustafa L. sa v decembri odvolal voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave vydať ho do Alžírska, sťažnosť bola na NS SR od druhej polovice decembra a pritom ani tu nebola zákonná lehota na rozhodnutie o nej.

SkryťVypnúť reklamu

Alžírčan Mustafa L. sa nachádza v bratislavskej vydávajúcej väzbe od 20. júna minulého roku, predtým bol vo vyšetrovacej väzbe. Polícia ho zatkla 4. mája 2007. V období, keď podal žiadosť o azyl, sa vydávajúci proces pozastavil.

O vydanie Labsiho požiadalo Slovenskú republiku Alžírsko, pretože tam bol právoplatne odsúdený v neprítomnosti. Mustafu Labsiho odsúdili 29. marca 2006 aj vo Francúzsku na päť rokov nepodmienečne za prípravu teroristických útokov vo Francúzsku a falšovanie dokladov. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 100
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 432
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 373
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 122
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 888
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 519
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 363
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu