Bratislava 22. júla (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vydal v piatok 18. júla predbežné opatrenie, podľa ktorého Musfa L. nemôže byť vydaný do Alžírska. Ako dnes informovala Amnesty International Slovensko, toto opatrenie bolo vydané na základe podnetu právnej zástupkyne Márie Kolíkovej, ktorá vyjadrila obavy, že na Slovensku nebude dodržaný riadny proces.
V podnete uviedla, že vyjadrenia slovenských politikov po rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR z júna tohto roku spôsobujú reálne obavy, že Mustafa L. bude vydaný do Alžírska bez toho, aby bol zabezpečený riadny proces na Slovensku, umožňujúci využiť prípadne dostupné opravné prostriedky.
Podľa Kolíkovej nie je dobré, ak vyjadrenia politikov smerujú k tomu, že ochrana ľudských práv nie je dôležitá, pretože je tu vyšší cieľ. "V demokratickej spoločnosti je podľa môjho názoru jediným vyšším cieľom právny štát vrátane spravodlivého procesu a dodržania ľudských práv. Zločiny vrátane terorizmu je nevyhnutné stíhať. Som presvedčená, že je to možné aj za dodržania spravodlivého procesu a ľudských práv. Okrem toho, že je to možné, tak je to aj nevyhnutné v zdravej demokratickej spoločnosti," pripomína advokátka.
Na Najvyššom súde (NS) SR sa uskutoční konanie o prípustnosti jeho vydania do Alžírska. Súd sa bude zaoberať situáciou dodržiavania ľudských práv v Alžírsku.
Najvyšší súd svojím rozhodnutím z 22. januára, ktorým pripustil vydanie alžírskeho občana Mustafu L., podozrivého z terorizmu a zadržiavaného na Slovensku, na stíhanie do jeho vlasti, porušil jeho ľudské práva. Vyplýva to z nálezu ÚS, ktorý prijal 26. júna a prerokoval jeho sťažnosť. Mustafa L. v nej namietal porušenie základného práva nebyť mučený ani podrobovaný krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, ktoré zaručuje Ústava SR a Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
ÚS SR vrátil vec na opätovné prerokovanie NS SR. Sťažovateľovi priznal náhradu trov konania. Ako sa uvádza v odôvodnení nálezu, ÚS SR nerozhodoval o skutočnosti, či sťažovateľ má alebo nemá byť vydaný do dožiadajúcej krajiny, ale rozhodoval o koncepcii extradičného konania v kontexte ochrany ľudských práv.
NS SR rozhodol 22. januára na neverejnom zasadnutí tak, že zrušil napadnuté rozhodnutie Krajského súdu (KS) v Bratislave a pripustil vydanie Mustafu L. Koncom januára NS SR spresnil prvostupňové rozhodnutie, v ktorom nebolo uvedené, ktorému štátu a na aké účely sa alžírsky občan Mustafa L. vydáva.
Mustafa L. sa v decembri odvolal voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave vydať ho do Alžírska, sťažnosť bola na NS SR od druhej polovice decembra a pritom ani tu nebola zákonná lehota na rozhodnutie o nej.
Alžírčan Mustafa L. sa nachádza v bratislavskej vydávajúcej väzbe od 20. júna minulého roku, predtým bol vo vyšetrovacej väzbe. Polícia ho zatkla 4. mája 2007. V období, keď podal žiadosť o azyl, sa vydávajúci proces pozastavil.
O vydanie Labsiho požiadalo Slovenskú republiku Alžírsko, pretože tam bol právoplatne odsúdený v neprítomnosti. Mustafu Labsiho odsúdili 29. marca 2006 aj vo Francúzsku na päť rokov nepodmienečne za prípravu teroristických útokov vo Francúzsku a falšovanie dokladov. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku