AKTUALIZOVANÉ 19:20

Fico chce, aby Slota vymenil svojho ministra

Fico požiadal Slotu o výmenu ministra životného prostredia Jaroslava Izáka. SNS jeho požiadavku prijala.

Exminister životného prostredia Jaroslav Izák.(Zdroj: SITA)

Predseda vlády SR Robert Fico požiadal predsedu SNS Jána Slotu, aby navrhol meno náhradníka za súčasného ministra životného prostredia Jaroslava Izáka (SNS).

Dôvodom výmeny má byť čerpanie peňazí z Environmentálneho fondu v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickými pravidlami. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii na pôde Úradu vlády SR.

Premiér vysvetlil, že o finančné prostriedky v rámci tohto fondu pod gesciou ministerstva životného prostredia (MŽP) mohli požiadať aj súkromné fyzické osoby. "Za rozhodnutia o dotáciách pre súkromné fyzické osoby MŽP plne zodpovedá príslušný minister, preto nie je potrebné skúmať mieru jeho subjektívneho zavinenia," vyhlásil Fico.

Ako ďalej povedal, pokiaľ nebude naplnená táto požiadavka, tak podá návrh na odvolanie Izáka do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča.

"Moje dnešné rozhodnutie potvrdzuje, že robím a budem robiť zásadný rozdiel medzi útokmi na členov vlády, ktoré sú vyfabrikované a živené médiami a skutočnými prípadmi etického a právneho zlyhania členov vlády," podčiarkol líder exekutívy. Zároveň deklaroval, že novému šéfovi envirorezortu bude odporúčať neotváranie podobného projektu, pretože "akonáhle sa vytvorí priestor na dotácie pre súkromné osoby na vylepšenie rodinných domov, vždy vzniká možnosť na subjektívne neetické správanie".

Fico sa domnieva, že predseda SNS Slota pochopil, čo sa od neho očakáva. "Konal som tak isto ako v prípade Jureňu, Kašického, kde som im povedal: Máte možnosť, odstúpte. Keď tak neurobíte, tak bude využité oprávnenie podľa Ústavy SR," vysvetlil svoj postup.

Premiér odmietol porovnávanie kauzy ministra Izáka s prípadom ministra spravodlivosti Štefana Harabina (ĽS-HZDS), ktorého podozrievajú z kontaktov na údajného člena drogovej mafie. "Ak sú okolnosti tie, ktoré sú dnes známe, tak ja sa za pána Harabina postavím celou svojou váhou," vyhlásil Fico.

Podobnosť nevidí ani s kauzou ministra financií Jána Počiatka, ktorému udelil žltú kartu za pobyt na jachte finančnej skupiny J&T v Monaku. "To je absolútne neporovnateľný prípad. Ja neviem o tom, že by Počiatek neeticky nakladal s verejnými prostriedkami. On bol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. To je všetko," povedal.

Rovnako negatívne sa vyjadril aj k spájaniu prípadu Izáka s ministerkou práce Vierou Tomanovou, ktorej rezort udelil dotáciu neziskovej organizácii Privilégium na základe nepravdivých informácií, a teda údajne protizákonne. "Ja neviem, že by pani Tomanová porušila zákon a navyše, je rozdiel, keď ide o dotáciu na polohovateľné postele pre imobilných pacientov, ako keď si niekto vylepšuje rodinný dom solárnymi panelmi," dodal Fico.

SME dnes v článku Izák rozdal svojim uviedlo, že ministerstvo zmenilo spôsob, akým sa delia peniaze z Environmentálneho fondu. O dotácie okrem iných požiadali aj šéf štátnych lesov Jozef Minďáš (nominant ĽS-HZDS) a poslanec NR SR Jozef Ďuračka (SNS). Obom mal Environmentálny fond odsúhlasiť nenávratnú polmiliónovú dotáciu. Po kritike sa jej obaja vzdali.

Šestina všetkých úspešných uchádzačov o dotácie pochádza z okresu Prievidza, podobne ako minister životného prostredia Jaroslav Izák. Takmer všetky obce, ktoré peniaze získali, majú starostov zo strán vládnej koalície.

Čítajte aj: Izák rozdal svojim

SNS akceptuje výmenu Izáka aj dôvody na tento krok

Slovenská národná strana (SNS) akceptuje návrh premiéra Roberta Fica a jeho dôvody na výmenu ministra životného prostredia Jaroslava Izáka.

Píše sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka SNS Jana Benková. Viac nechcel povedať ani predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.

Janiš: Za odvolaním Izáka je črtajúca sa kauza obchodovania s emisiami

Bratislava 22. júla (TASR) - Pravý dôvod odvolania ministra životného prostredia Jaroslava Izáka z funkcie vidí predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš v črtajúcej sa kauze obchodovania s emisiami.

"Považujem to za marketingový ťah predsedu vlády, pretože ak by uplatňoval toto kritérium, ktoré uplatnil na ministra Izáka, tak by vo vláde nezostal takmer nikto," vyhlásil pre TASR. Považuje to za dvojaký meter zo strany premiéra na rôznych ministrov. "V pozadí tohto odvolania nie je neetické správanie sa ministra pri prideľovaní financií z Environmentálneho fondu, ale skôr črtajúci sa problém s obchodovaním s emisiami, kde sa už bavíme nie o desiatkach tisíc korún, ale rádovo o iných sumách," vysvetlil.

Zároveň poukázal na to, že pre neetické správanie by na svojom poste nemal byť ani minister financií Ján Počiatek, ani ministerka práce Viera Tomanová.

Jureňa: Premiér sa rozhodol správne

Podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa hodnotí žiadosť premiéra Roberta Fica o výmenu ministra Jaroslava Izáka kladne. "Premiér postupuje správne, záleží mu na nakladaní s verejnými zdrojmi," vysvetlil dnes svoje stanovisko pre TASR.

Hoci Jureňa v minulosti tvrdil, že Fico nemá na všetkých ministrov rovnaký meter, prípady ministra financií Jána Počiatka a šéfa justície Štefana Harabina sú podľa neho odlišné. Kľúčovým má byť fakt, že v prípadoch Počiatka ani Harabina nie sú podozrenia z problémového nakladania so štátnymi peniazmi.

Hovorca: Minister nemôže poznať detaily každej žiadosti

Minister životného prostredia Jaroslav Izák podľa hovorcu rezortu Petra Višvádera nemôže poznať detaily každej žiadosti o dotácie z Environmentálneho fondu, ktoré majú byť príčinou jeho odchodu z ministerského kresla. Zdôraznil, že pri pridelení polmiliónových (16.597 eur) dotácií pre poslanca SNS Jozefa Ďuračku či šéfa štátnych lesov Jozefa Minďáša (nominant ĽS-HZDS) nebol porušený zákon.

Višváder prízvukoval, že žiadosti o dotácie posudzuje Rada Environmentálneho fondu. "Politickú rovinu vyhodnotil premiér Robert Fico a ostatné je záležitosť SNS," uzavrel dnešnú žiadosť premiéra. Denník Sme dnes uviedol, že ministerstvo zmenilo spôsob, akým sa delia peniaze z Environmentálneho fondu. Premiér popoludní vysvetlil, že o finančné prostriedky mohli požiadať aj súkromné fyzické osoby.

Aktivisti: Izák bol nevýrazný a najhorší minister životného prostredia po roku 1989

Minister životného prostredia Jaroslav Izák (nominant SNS) bol nevýrazným a najhorším ministrom tohto rezortu v porevolučnej histórii Slovenska. Vyplýva to z reakcií dobrovoľných ochrancov prírody, environmentalistov a zástupcov mimovládnych organizácií na návrh premiéra Roberta Fica odvolať Izáka z funkcie.

Podľa konateľa Klubu Strážov (členská organizácia Ekofóra) Juraja Smatanu nebolo nikdy konanie ministerstva životného prostredia (MŽP) také škodlivé pre prírodu a životné prostredie ako za éry Izáka. "Jeho dnešné odvolanie je za daných okolností smutným aktom. Predseda vlády Fico totiž Izáka neodvolal za vážne spoločenské škody na prírode a životnom prostredí, za ktoré minister nesie zodpovednosť, ale za prejav drobného trápneho klientelizmu," domnieva sa.

Poradca českého ministra životného prostredia pre oblasť odpadov a štatutár Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi pre TASR uviedol, že v oblasti odpadov obalov najprv MŽP pod Izákovým vedením za dva roky neurobilo vôbec nič. "Potom MŽP SR navrhlo najhoršie zákony o odpadoch a obaloch, ktoré by odobrali obciam prostriedky na triedený zber a ešte viac znížili jeho úroveň. Spolu s tým ministerstvo navrhlo oslabenie prevencie vzniku odpadov, zhoršenie čistenia nelegálnych skládok a kroky, ktoré by viedli k zvýšeniu nezákonného zahadzovania odpadov," podčiarkol.

Elena Pätoprstá z občianskeho združenia Nádej pre Sad Janka Kráľa je presvedčená, že Jaroslav Izák, ale aj ostatní členovia vedenia urobili z MŽP agentúru pre vybavovanie výnimiek zo zákona. "Štátna ochrana prírody už neexistuje. Jediný, kto tu chráni prírodu, sú nezávislí odborníci, občania, mimovládne organizácie a posledné zvyšky zamestnancov štátnej správy, ktorí si ešte zachovali tvár," konštatovala. Zároveň sa obáva, že nový minister bude vymenovaný z politických nominantov, ktorí budú v tomto trende pokračovať. "Ministerstvo životného prostredia by sa tak úplne zmenilo na ministerstvo živnej pôdy pre komerčný lobbing," dodala Pätoprstá.

Životopis Jaroslava Izáka

Ing. Jaroslav Izák sa narodil 25. apríla 1955 v Handlovej. Vysokoškolské vzdelanie ukončil v roku 1980 na Slovenskej vysokej škole technickej.

V rokoch 19801988 pôsobil vo viacerých funkciách v Priemstave v Prievidzi. V období 1995 - 1998 bol prednostom Obvodného úradu životného prostredia. Dvakrát bol v nasledujúcom období primátorom mesta Handlová.

Od roku 2004 sa podnikateľsky etabloval v oblasti architektúry, stavebníctva a životného prostredia.

V roku 2005 sa stal poslancom zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Funkciu ministra životného prostredia SR zastával Jaroslav Izák od nástupu vlády Roberta Fica 4. júla 2006.

TASR
Zmeny vo vláde premiéra Roberta Fica od jej vymenovania v júli 2006:

23. novembra 2007 - Premiér odovzdal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na odvolanie podpredsedu ĽS-HZDS Miroslava Jureňu z funkcie ministra pôdohospodárstva. Urobil tak po tom, čo minister nevyhovel jeho výzve a nepodal demisiu sám pre kontroverzné prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde. O štyri dni neskôr hlava štátu vymenovala za novú ministerku vtedajšiu ústrednú tajomníčku ĽS-HZDS Zdenku Kramplovú, ktorá patrí k najbližším spolupracovníkom predsedu strany a bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.

30. januára 2008 - Prezident prijal demisiu ministra obrany Františka Kašického a vymenoval namiesto neho do čela úradu Jaroslava Bašku. Kašický odstúpil pre aféru s predraženými tendrami na upratovanie v ministerstve. Baška pred nástupom do kresla ministra pôsobil ako štátny tajomník ministerstva obrany. Oboch nominoval do vlády Smer-sociálna demokracia premiéra Fica.

3. júna 2008 - Minister zdravotníctva Ivan Valentovič, ktorý bol nominantom strany Smer-SD, podal demisiu pre vážne osobné dôvody. Bližšie príčiny svojho odchodu nespresnil. Za nového ministra prezident v ten istý deň vymenoval Richarda Rašiho, ktorý dovtedy viedol bratislavskú fakultnú nemocnicu.

22. júla 2008 - Premiér oznámil, že požiadal koaličnú SNS o novú nomináciu do čela ministerstva životného prostredia. Súčasný minister Jaroslav Izák (SNS) príde o funkciu pre kontroverzné dotácie z Environmentálneho fondu.

ČTK

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 13 410
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 371
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 272
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 480
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 028
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 703
 7. Kam do tepla v januári? 1 983
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 819
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 645
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 998

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kiska si vždy do mňa rád rýpne, tvrdí Fico

Kiska nahneval Fica, zákon o štátnych cenách ide na Ústavný súd.

Neprehliadnite tiež

Daňové podvody za štyri milióny eur už rieši NAKA

Firma Dúha odmieta akékoľvek spojenie s prípadom.

Progresívne Slovensko neprekvapilo, povedie ho Štefunko. Trúfa si na 15 percent

Nové tváre ustanovujúci snem nepriniesol. Slovo na ňom však dostalo viacero známych podporovateľov.

V kauze vraždy Čongrádyho sa očakávajú záverečné reči

Petra Čongrádyho zavraždili v septembri 2004 v bratislavskej Petržalke.

Súdna rada je nekompletná a hrozí, že opäť nezvolí kandidáta na eurosudcu

Žitňanská chce doplniť Súdnu radu ešte pred voľbou kandidáta na post eurosudcu.

Policajti strieľali po unikajúcom aute, zasiahli pneumatiky

Podozrivého zo závažnej drogovej trestnej činnosti napokon zadržali.