AKTUALIZOVANÉ 19:20

Fico chce, aby Slota vymenil svojho ministra

Fico požiadal Slotu o výmenu ministra životného prostredia Jaroslava Izáka. SNS jeho požiadavku prijala.

Exminister životného prostredia Jaroslav Izák.(Zdroj: SITA)

Predseda vlády SR Robert Fico požiadal predsedu SNS Jána Slotu, aby navrhol meno náhradníka za súčasného ministra životného prostredia Jaroslava Izáka (SNS).

Dôvodom výmeny má byť čerpanie peňazí z Environmentálneho fondu v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickými pravidlami. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii na pôde Úradu vlády SR.

Premiér vysvetlil, že o finančné prostriedky v rámci tohto fondu pod gesciou ministerstva životného prostredia (MŽP) mohli požiadať aj súkromné fyzické osoby. "Za rozhodnutia o dotáciách pre súkromné fyzické osoby MŽP plne zodpovedá príslušný minister, preto nie je potrebné skúmať mieru jeho subjektívneho zavinenia," vyhlásil Fico.

Ako ďalej povedal, pokiaľ nebude naplnená táto požiadavka, tak podá návrh na odvolanie Izáka do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča.

"Moje dnešné rozhodnutie potvrdzuje, že robím a budem robiť zásadný rozdiel medzi útokmi na členov vlády, ktoré sú vyfabrikované a živené médiami a skutočnými prípadmi etického a právneho zlyhania členov vlády," podčiarkol líder exekutívy. Zároveň deklaroval, že novému šéfovi envirorezortu bude odporúčať neotváranie podobného projektu, pretože "akonáhle sa vytvorí priestor na dotácie pre súkromné osoby na vylepšenie rodinných domov, vždy vzniká možnosť na subjektívne neetické správanie".

Fico sa domnieva, že predseda SNS Slota pochopil, čo sa od neho očakáva. "Konal som tak isto ako v prípade Jureňu, Kašického, kde som im povedal: Máte možnosť, odstúpte. Keď tak neurobíte, tak bude využité oprávnenie podľa Ústavy SR," vysvetlil svoj postup.

Premiér odmietol porovnávanie kauzy ministra Izáka s prípadom ministra spravodlivosti Štefana Harabina (ĽS-HZDS), ktorého podozrievajú z kontaktov na údajného člena drogovej mafie. "Ak sú okolnosti tie, ktoré sú dnes známe, tak ja sa za pána Harabina postavím celou svojou váhou," vyhlásil Fico.

Podobnosť nevidí ani s kauzou ministra financií Jána Počiatka, ktorému udelil žltú kartu za pobyt na jachte finančnej skupiny J&T v Monaku. "To je absolútne neporovnateľný prípad. Ja neviem o tom, že by Počiatek neeticky nakladal s verejnými prostriedkami. On bol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. To je všetko," povedal.

Rovnako negatívne sa vyjadril aj k spájaniu prípadu Izáka s ministerkou práce Vierou Tomanovou, ktorej rezort udelil dotáciu neziskovej organizácii Privilégium na základe nepravdivých informácií, a teda údajne protizákonne. "Ja neviem, že by pani Tomanová porušila zákon a navyše, je rozdiel, keď ide o dotáciu na polohovateľné postele pre imobilných pacientov, ako keď si niekto vylepšuje rodinný dom solárnymi panelmi," dodal Fico.

SME dnes v článku Izák rozdal svojim uviedlo, že ministerstvo zmenilo spôsob, akým sa delia peniaze z Environmentálneho fondu. O dotácie okrem iných požiadali aj šéf štátnych lesov Jozef Minďáš (nominant ĽS-HZDS) a poslanec NR SR Jozef Ďuračka (SNS). Obom mal Environmentálny fond odsúhlasiť nenávratnú polmiliónovú dotáciu. Po kritike sa jej obaja vzdali.

Šestina všetkých úspešných uchádzačov o dotácie pochádza z okresu Prievidza, podobne ako minister životného prostredia Jaroslav Izák. Takmer všetky obce, ktoré peniaze získali, majú starostov zo strán vládnej koalície.

Čítajte aj: Izák rozdal svojim

SNS akceptuje výmenu Izáka aj dôvody na tento krok

Slovenská národná strana (SNS) akceptuje návrh premiéra Roberta Fica a jeho dôvody na výmenu ministra životného prostredia Jaroslava Izáka.

Píše sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka SNS Jana Benková. Viac nechcel povedať ani predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.

Janiš: Za odvolaním Izáka je črtajúca sa kauza obchodovania s emisiami

Bratislava 22. júla (TASR) - Pravý dôvod odvolania ministra životného prostredia Jaroslava Izáka z funkcie vidí predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš v črtajúcej sa kauze obchodovania s emisiami.

"Považujem to za marketingový ťah predsedu vlády, pretože ak by uplatňoval toto kritérium, ktoré uplatnil na ministra Izáka, tak by vo vláde nezostal takmer nikto," vyhlásil pre TASR. Považuje to za dvojaký meter zo strany premiéra na rôznych ministrov. "V pozadí tohto odvolania nie je neetické správanie sa ministra pri prideľovaní financií z Environmentálneho fondu, ale skôr črtajúci sa problém s obchodovaním s emisiami, kde sa už bavíme nie o desiatkach tisíc korún, ale rádovo o iných sumách," vysvetlil.

Zároveň poukázal na to, že pre neetické správanie by na svojom poste nemal byť ani minister financií Ján Počiatek, ani ministerka práce Viera Tomanová.

Jureňa: Premiér sa rozhodol správne

Podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa hodnotí žiadosť premiéra Roberta Fica o výmenu ministra Jaroslava Izáka kladne. "Premiér postupuje správne, záleží mu na nakladaní s verejnými zdrojmi," vysvetlil dnes svoje stanovisko pre TASR.

Hoci Jureňa v minulosti tvrdil, že Fico nemá na všetkých ministrov rovnaký meter, prípady ministra financií Jána Počiatka a šéfa justície Štefana Harabina sú podľa neho odlišné. Kľúčovým má byť fakt, že v prípadoch Počiatka ani Harabina nie sú podozrenia z problémového nakladania so štátnymi peniazmi.

Hovorca: Minister nemôže poznať detaily každej žiadosti

Minister životného prostredia Jaroslav Izák podľa hovorcu rezortu Petra Višvádera nemôže poznať detaily každej žiadosti o dotácie z Environmentálneho fondu, ktoré majú byť príčinou jeho odchodu z ministerského kresla. Zdôraznil, že pri pridelení polmiliónových (16.597 eur) dotácií pre poslanca SNS Jozefa Ďuračku či šéfa štátnych lesov Jozefa Minďáša (nominant ĽS-HZDS) nebol porušený zákon.

Višváder prízvukoval, že žiadosti o dotácie posudzuje Rada Environmentálneho fondu. "Politickú rovinu vyhodnotil premiér Robert Fico a ostatné je záležitosť SNS," uzavrel dnešnú žiadosť premiéra. Denník Sme dnes uviedol, že ministerstvo zmenilo spôsob, akým sa delia peniaze z Environmentálneho fondu. Premiér popoludní vysvetlil, že o finančné prostriedky mohli požiadať aj súkromné fyzické osoby.

Aktivisti: Izák bol nevýrazný a najhorší minister životného prostredia po roku 1989

Minister životného prostredia Jaroslav Izák (nominant SNS) bol nevýrazným a najhorším ministrom tohto rezortu v porevolučnej histórii Slovenska. Vyplýva to z reakcií dobrovoľných ochrancov prírody, environmentalistov a zástupcov mimovládnych organizácií na návrh premiéra Roberta Fica odvolať Izáka z funkcie.

Podľa konateľa Klubu Strážov (členská organizácia Ekofóra) Juraja Smatanu nebolo nikdy konanie ministerstva životného prostredia (MŽP) také škodlivé pre prírodu a životné prostredie ako za éry Izáka. "Jeho dnešné odvolanie je za daných okolností smutným aktom. Predseda vlády Fico totiž Izáka neodvolal za vážne spoločenské škody na prírode a životnom prostredí, za ktoré minister nesie zodpovednosť, ale za prejav drobného trápneho klientelizmu," domnieva sa.

Poradca českého ministra životného prostredia pre oblasť odpadov a štatutár Spoločnosti priateľov Zeme Ladislav Hegyi pre TASR uviedol, že v oblasti odpadov obalov najprv MŽP pod Izákovým vedením za dva roky neurobilo vôbec nič. "Potom MŽP SR navrhlo najhoršie zákony o odpadoch a obaloch, ktoré by odobrali obciam prostriedky na triedený zber a ešte viac znížili jeho úroveň. Spolu s tým ministerstvo navrhlo oslabenie prevencie vzniku odpadov, zhoršenie čistenia nelegálnych skládok a kroky, ktoré by viedli k zvýšeniu nezákonného zahadzovania odpadov," podčiarkol.

Elena Pätoprstá z občianskeho združenia Nádej pre Sad Janka Kráľa je presvedčená, že Jaroslav Izák, ale aj ostatní členovia vedenia urobili z MŽP agentúru pre vybavovanie výnimiek zo zákona. "Štátna ochrana prírody už neexistuje. Jediný, kto tu chráni prírodu, sú nezávislí odborníci, občania, mimovládne organizácie a posledné zvyšky zamestnancov štátnej správy, ktorí si ešte zachovali tvár," konštatovala. Zároveň sa obáva, že nový minister bude vymenovaný z politických nominantov, ktorí budú v tomto trende pokračovať. "Ministerstvo životného prostredia by sa tak úplne zmenilo na ministerstvo živnej pôdy pre komerčný lobbing," dodala Pätoprstá.

Životopis Jaroslava Izáka

Ing. Jaroslav Izák sa narodil 25. apríla 1955 v Handlovej. Vysokoškolské vzdelanie ukončil v roku 1980 na Slovenskej vysokej škole technickej.

V rokoch 19801988 pôsobil vo viacerých funkciách v Priemstave v Prievidzi. V období 1995 - 1998 bol prednostom Obvodného úradu životného prostredia. Dvakrát bol v nasledujúcom období primátorom mesta Handlová.

Od roku 2004 sa podnikateľsky etabloval v oblasti architektúry, stavebníctva a životného prostredia.

V roku 2005 sa stal poslancom zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Funkciu ministra životného prostredia SR zastával Jaroslav Izák od nástupu vlády Roberta Fica 4. júla 2006.

TASR
Zmeny vo vláde premiéra Roberta Fica od jej vymenovania v júli 2006:

23. novembra 2007 - Premiér odovzdal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na odvolanie podpredsedu ĽS-HZDS Miroslava Jureňu z funkcie ministra pôdohospodárstva. Urobil tak po tom, čo minister nevyhovel jeho výzve a nepodal demisiu sám pre kontroverzné prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde. O štyri dni neskôr hlava štátu vymenovala za novú ministerku vtedajšiu ústrednú tajomníčku ĽS-HZDS Zdenku Kramplovú, ktorá patrí k najbližším spolupracovníkom predsedu strany a bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.

30. januára 2008 - Prezident prijal demisiu ministra obrany Františka Kašického a vymenoval namiesto neho do čela úradu Jaroslava Bašku. Kašický odstúpil pre aféru s predraženými tendrami na upratovanie v ministerstve. Baška pred nástupom do kresla ministra pôsobil ako štátny tajomník ministerstva obrany. Oboch nominoval do vlády Smer-sociálna demokracia premiéra Fica.

3. júna 2008 - Minister zdravotníctva Ivan Valentovič, ktorý bol nominantom strany Smer-SD, podal demisiu pre vážne osobné dôvody. Bližšie príčiny svojho odchodu nespresnil. Za nového ministra prezident v ten istý deň vymenoval Richarda Rašiho, ktorý dovtedy viedol bratislavskú fakultnú nemocnicu.

22. júla 2008 - Premiér oznámil, že požiadal koaličnú SNS o novú nomináciu do čela ministerstva životného prostredia. Súčasný minister Jaroslav Izák (SNS) príde o funkciu pre kontroverzné dotácie z Environmentálneho fondu.

ČTK

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 2. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 2. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 3. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 4. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 5. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 6. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 7. Cíťte sa v priestore príjemne
 8. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 9. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 10. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 9 790
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 399
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 398
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 231
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 906
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 875
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 800
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 645
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 828
 10. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 1 524

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan odkazuje fanúšikom: Uvidíme sa v Krakove

Petra Sagana čakajú prvé preteky po Tour de France. Do Poľska ho prídu povzbudiť stovky slovenských fanúšikov.

KOMENTÁRE

Andrássyovci milovali ženy, na Gemeri dodnes žijú ich potomkovia

O Betliari hovorí Július Barczi.

KOMENTÁRE

Fico, Danko a Bugár slabnú. Kto miesto nich zosilnel?

Podľa preferencií by koalícia nezostavila vládu.

TECH

Prečo je rad na ženské záchody dlhší? Vedci ukázali riešenie

Ženy čakajú na toaletu viac ako šesť minút.