SME

Povodne si vyžiadali dva životy

Záplavy, ktoré sužujú východné Slovensko, si už vyžiadali dva ľudské životy. Najkritickejšia situácia je v okrese Bardejov.

Takmer presne po dvoch rokoch prišla do obce Ždiar opäť povodeň. Intenzívne dažde od utorka večera rozmočili pôdu, ktorá sa zosunula na cestu I/67. Beliansky potok, ktorý odvádza vodu z celých Belianskych Tatier a zo Spišskej Magury sa zmenil z potôčika,Takmer presne po dvoch rokoch prišla do obce Ždiar opäť povodeň. Intenzívne dažde od utorka večera rozmočili pôdu, ktorá sa zosunula na cestu I/67. Beliansky potok, ktorý odvádza vodu z celých Belianskych Tatier a zo Spišskej Magury sa zmenil z potôčika, (Zdroj: SITA)

Všetky meteorologické stanice na území Slovenska hlásili k desiatej hodine dážď. Pre TASR to potvrdil meteorológ Jozef Iľko.

"Stanice sú len v určitých lokalitách a sú miesta, ako napríklad Turiec, kde meteorologická stanica nie je, takže nemôžme zaručiť, že prší aj tam," vysvetlil Iľko s tým, že možnosť dažďa na celom území Slovenska je reálna, ale stopercentne sa to povedať nedá. "Možno by sa to dalo zistiť pomocou radaru," dodal.

Toto počasie nie je podľa Iľka nič neobvyklé. "V posledných rokoch sme boli zvyknutí na teplé, horúce letá a mnohí majú v pamäti minuloročné, keď sme na Slovensku zaznamenali absolútny teplotný rekord - 20. júla sme namerali 40,3 stupňa Celzia. Aj takéto počasie, ako dnes je normálne pre júl," zhodnotil meteorológ.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej dodal, v historickom kalendári počasia by sa určite našli také dni aj v júli, aj v auguste, keď bol celoplošný a celodenný dážď.

Premiér: Najhoršia je strata dvoch ľudských životov v Čirči

Predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák v stredu neskoro večer prišli do obce Čirč v okrese Stará Ľubovňa. „Hneď, ako sa zhoršovala povodňová situácia na východnom Slovensku, som spolu s ministrom vnútra vyrazil z Bratislavy, pretože chceme na vlastné oči vidieť, čo sa deje,“ povedal po nočnej obhliadke obce Čirč premiér. Za najhoršie na celej situácii považuje stratu dvoch ľudských životov. V Čirči zahynuli dvaja súrodenci. Obaja sa snažili zachraňovať majetok pred povodňou. Tridsaťtriročná žena sa ocitla vo vode. Jej 41-ročný brat sa ju snažil zachrániť. Silný prúd však stiahol oboch a vyplavil ich až po približne jednom kilometri. Obaja boli mŕtvi. Premiér vyjadril rodine sústrasť. Prípad obce Čirč je podľa Roberta Fica „zvláštny prípad“, keďže ide o 100, možno až 1000-ročnú vodu. Niektorí miestni obyvatelia to pripisujú nekontrolovanému výrubu lesov v okolí. Vláda je podľa premiéra pripravená odškodniť postihnuté

SkryťVypnúť reklamu

V obci Čirč zasahujú podľa ministra Kaliňáka hasiči zo štyroch okresov. Okrem nich je tu aj technika Povodia Dunajca a Popradu a viacero špeciálnych mechanizmov od rôznych súkromných firiem. Do postihnutých obcí neustále prúdi ťažká technika aj zo vzdialenejších kútov Slovenska. Minister vnútra však potvrdil, že sa stretli aj s prípadmi odmietnutia pomoci postihnutým obciam. Do postihnutých regiónov smeruje aj ťažká technika zo záchranných brigád zo Žiliny a Humenného. V prípade potreby je podľa Kaliňáka je pripravená pomôcť aj armáda. Premiér aj s ministrom vnútra ešte v noci odišli do okresu Bardejov.

Ozbrojené sily sú pripravené pomôcť obciam bojujúcim so záplavami

Obciam bojujúcimi so záplavami je pripravený pomôcť aj rezort obrany. Podľa hovorcu ministerstva obrany Vladimíra Gemelu ak príslušné orgány požiadajú ozbrojené sily o pomoc, armáda môže do postihnutých oblastí vyslať do 3000 vojakov, ktorí sú pripravení zasiahnuť. Vojaci by mohli pomáhať napríklad pri plnení vriec s pieskom.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravená je aj ťažká technika vrátane jedného mostného tanku, ktorý môže na požadované miesto prepraviť dva pontónové mosty. Zatiaľ z vojenskej techniky pri povodniach zasahuje žeriav AV 15 v Sabinovskom okrese, k dispozícii sú ďalšie štyri žeriavy.

Ministerstvo obrany okrem ťažkej techniky môže pomôcť aj nasadením deviatich čerpadiel, konštatoval Gemela. Keďže tieto čerpadlá obsluhujú vyškolení vojaci, už sa vydal rozkaz, aby vojakov v prípade potreby stiahli do služby z dovoleniek, ktoré teraz niektorí z nich čerpajú.

Na východ Slovenska do záplavami postihnutých oblastí v okresoch Bardejov a Stará Ľubovňa vycestovali predseda vlády SR Robert Fico s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Ako prvú navštívia obec Čirč v okrese Stará Ľubovňa, kde v rozbúrenej vode potoka prišli o život súrodenci, brat a sestra.

SkryťVypnúť reklamu

Čirč: Záplavy si už vyžiadali dva ľudské životy

Záplavy, ktoré sužujú východné Slovensko, si už vyžiadali dva ľudské životy. V rozbúrenej vode potoka v Čirči v okrese Stará Ľubovňa prišli dnes o život súrodenci, brat a sestra.

"Dlhotrvajúci dážď zdvihol hladinu potoka a vo vode skončil najprv muž. Topiacemu sa chcela pomôcť jeho sestra, ale boj so živlom prehrali obidvaja," uviedol pre TASR operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni Ján Želonka. Dodal, že na území okresu je najvážnejšia situácia práve v Čirči.

Kritická situácia je v okrese Bardejov

Kritická situácia je v Bardejovskom okrese, kde po výdatných zrážkach dnes na celom území vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Najvyšší stupeň povodňovej aktivity v priebehu dňa vyhlásili aj starostovia 37 obcí.

SkryťVypnúť reklamu

Úplne odrezané od sveta sú obce Livovská Huta, Livov, Kríže. V okrese sú zničené a podmyté cesty, priechodnosť na komunikáciách obmedzujú aj popadané stromy. Na mnohých miestach postŕhalo elektrické stĺpy a ľudia nemajú elektrinu.

V obciach Livovská Huta a Šiba voda podmyla a narušila plynové potrubie a preto ich odpojili aj od dodávky plynu. V Kružlovej zobralo nový most postavený pred dvoma rokmi. Agentúre SITA to potvrdila predsedníčka obvodnej povodňovej komisie a predsedníčka Obvodného úradu životného prostredia v Bardejove Mária Hankovská.

V Lukove evakuovali 180 Rómov, v Livove budú potrebovať inzulín

Starostka obce Lukov, okres Bardejov, Jozefína Kramárová dala príkaz na evakuáciu obyvateľov tamojšej rómskej osady.

"Viac ako 180 Rómov sme ubytovali v obecnom klube mládeže, pretože stúpajúca voda ohrozovala ich obydlia. Požiadali sme o spoluprácu civilnú ochranu, ktorá zabezpečí pre evakuovaných občanov deky. Obec pre nich zabezpečí zásobovanie potravinami a pitnou vodou," uviedla pre TASR Kramárová. V niektorých častiach obce museli odstaviť dodávku elektrickej energie, pretože voda podmyla stĺpy elektrického vedenia, ktoré popadali do vody.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko pred 21.00 h. sa podarilo starostke naviazať aj spojenie s obyvateľmi susednej obce Livov, ktorá je zatiaľ odrezaná od sveta. Podľa informácií, ktoré jej poskytli obyvatelia, voda v Livove zaplavila dva domy, obyvateľov sa však podarilo dostať do bezpečia. Podľa prednostky Obvodného úradu životného prostredia v Bardejove Márie Hankovskej, ktorá navštívila vo večerných hodinách postihnuté obce, požiadajú armádu, aby sa pokúsila ráno dostať do Livova pešo alebo vrtuľníkom.

"Obyvatelia budú potrebovať zásobovanie potravinami a pitnou vodou. Do obce vyšleme aj lekára, pretože nevieme v akom zdravotnom stave sú obyvatelia. Vieme len toľko, že jeden z občanov bude potrebovať inzulín, nakoľko má už len dávky, ktoré mu vystačia do zajtrajšieho rána," dodáva Hankovská. Voda podľa informácií obyvateľov Livova stále zaplavuje domy a ničí miestne komunikácie. Počasie sa zatiaľ nezlepšuje.

SkryťVypnúť reklamu

Do obcí dovážajú kamenie na spevnenie brehov. Ťažkú techniku budú ráno presúvať do odrezaných obcí. Na pomoc vyžiadali do okresu dostupné čerpadlá z okolia. Dopravu na komunikáciách koordinujú mestskí aj štátni policajti. V meste Bardejov je čiastočne uzavretá cesta pred mostom v časti Bardejovská Zábava.

Kružľov: Voda strhla mosty a odrezala od obce 400 obyvateľov

Voda z rieky Solotvinec sa však o niekoľko hodín vyliala z koryta, strhla lávky a pontónový most, ktorý provizórne postavila armáda namiesto zničeného mosta povodňami v roku 2006. Vyše 400 obyvateľov časti obce nemá možnosť prejsť cez rozbúrený tok.

Rovnako museli odstaviť túto časť obce od elektrickej energie. Tok podmyl miestnu komunikáciu, ktorá praská a hrozí odtrhnutie jej časti. Povodňová komisia bude monitorovať situáciu po celú noc, pretože stále prší a predpoveď počasia hovorí o zlom počasí aj počas noci. "Ráno budeme potrebovať zásobu pitnej vody, v prípade nejakého zranenia zdravotnícky materiál. V toku sú naplavené kmene stromov a konáre, ktoré zapríčiňujú vylievanie vody do odrezanej časti. O pomoc sme požiadali hasičov, tí však zatiaľ nedokážu spomínané kmene z toku odstrániť. Budeme čakať ako sa situácia vyvinie," povedal pre TASR starosta Kružľova Jozef Kmec.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že bude nutné evakuovať obyvateľov z niektorých častí obce, požiadajú o pomoc armádu. Obyvateľom budú k dispozícii priestory obecného úradu a rovnako aj kultúrneho domu.

Tretí stupeň povodňovej aktivity je na Topli, Toryse a Oravici

Tretí stupeň povodňovej aktivity hlási Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na troch slovenských riekach - Topli v Bardejove s vodným stavom 351 cm, Toryse v Brezovici nad Torysou (247 cm) a Oravici v Trstenej (251 cm). Ich hladiny stúpajú rýchlejšie ako päť cm za šesť hodín. Ide o údaje zo 16.00 h.

Druhý stupeň povodňovej aktivity je na šiestich vodných tokoch. Hnilec vo Švedlári má vodný stav 297 cm, Šibská voda v Kľúšovskej Zábave 230 cm, Torysa v Sabinove 225 cm, Roňava v Michaľanoch 217 cm, Studený Potok v Oravskom Bielom Potoku 179 cm a Belá v Podbanskom 152 cm. Hladiny všetkých šiestich riek stúpajú.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý stupeň povodňovej aktivity je na Čiernom Váhu v Čiernom Váhu (77 cm), Polhoranke v Oravskej Polhore (110 cm), Jelešni v Trstenej (114 cm), Kamienke v Hniezdne (119 cm), Sekčove v Prešove (207 cm), Hornáde v Kysaku (242 cm), Hornáde v Spišských Vlachoch (255 cm) a Hornáde v Margecanoch (517 cm). Aj hladiny týchto riek stále stúpajú.

KLIKNITE - mapa s výstrahami SHMÚ

Predpoludním vyhlásili v meste Vysoké Tatry mimoriadnu situáciu

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s počasím vyhlásili dnes o 11.00 hodine v meste Vysoké Tatry. V celej oblasti výdatne prší a fúka silný nárazový vietor, ktorý láme konáre, vyvrátil niekoľko stromov na cesty i železničnú trať zo Studeného Potoka do Tatranskej Lomnice a na budove odborného učilišťa v Dolnom Smokovci dokonca strhol časť plechovej strechy.

SkryťVypnúť reklamu

"Zvolali sme krízový štáb mesta, ktorý rozhodol o mimoriadnej situácii, aby sme predišli možnému ohrozeniu životov, zdravia a majetku občanov a návštevníkov mesta Vysoké Tatry," uviedol pre TASR tajomník krízového štábu, náčelník mestskej polície Miroslav Kolodzej. Spresnil, že vietor dosahuje v nárazoch rýchlosť 70 až 80 km/h. Kulminovať by mal v neskorších popoludňajších hodinách a utíšiť sa má až vo štvrtok.

Mesto má elektronický výstražný systém, pomocou ktorého informuje o hroziacom nebezpečenstve jednotlivé subjekty cestovného ruchu i obyvateľov.

V Ždiari sa pretrhávajú hrádze

V okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa vyhlásili už viaceré obce III. stupeň povodňovej aktivity. V okrese Poprad je na tom najhoršie obec Ždiar, ktorú zasiahla povodeň opäť po dvoch rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok večer začalo pršať, o 11:45 sme už vyhlasovali III. stupeň povodňovej aktivity. Odvtedy sme už v kritickom stave, keď máme narušené brehy potokov,“ povedal pre agentúru SITA starosta obce Ždiar Pavol Bekeš.

Prívalové vody, ktoré sa vlievajú do Belianskeho potoka, tečúceho cez Ždiar, ničia hrádze, ktoré v obci vybudovali len minulý rok. Na nohách je celá dedina. Ľudia pomáhajú napĺňať vrecia s pieskom a stavajú hrádze. Starosta sa obáva, čo bude ďalej, keďže ide noc a stále prší. Voda zaplavila základnú školu, zdravotné stredisko a zatiaľ nezistený počet rodinných domov.

Beliansky potok odvádza vodu z celých Belianskych Tatier a zo Spišskej Magury. Za normálnych okolností sa potok dá preskočiť. Momentálne dosahuje výška hladiny 2,5 až 3 metre. Potok tečie v úzkom a miestami vysokom koryte, kde naberá na sile. Podľa posledných informácií smeruje pod Tatry technika Hasičského a záchranného zboru zo Žiliny a Humenného. Situáciou pod Tatrami sa bude už o 17:00 zaoberať krízový štáb okresu Poprad.

SkryťVypnúť reklamu

Vážna je situácia aj v okrese Kežmarok. Tu už vyhlásilo III. stupeň povodňovej aktivity viacero obcí. Najzložitejšia situácia je v obciach Jezerské, kde spadol breh potoka a odklonil ho mimo koryta. Lokálne povodne hlásia aj obce Jurské, Holumnica, Osturňa a Podhorany. V okrese Stará Ľubovňa zasahujú hasiči v obci Čirč, kde sa z koryta vylieva miestny potok a ohrozuje rodinné domy.

Krízový štáb vyhlásil v Prešove III. stupeň povodňovej aktivity

Krízový štáb Mestského úradu v Prešove vyhlásil o 12.15 h III. stupeň povodňovej aktivity pre zvyšujúce sa hladiny potoka Šebastovka a rieky Sekčov. V Nižnej Šebastovej sa vylial potok, ktorý zaplavuje pozemok jedného z najnižšie položených domov na Vranovskej ulici, kde budú pravdepodobne musieť zasahovať pracovníci technických služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na stúpajúcu hladinu Sekčova je regulovaná doprava pod železničným mostom pri odbočke z Košickej na Jilemnického ulicu, kde je riziko, že voda, ktorá nestíha odtekať do kanalizácie, zaplaví miestnu komunikáciu a znemožní tak príjazd do priemyselnej zóny na Budovateľskej ulici z južnej strany.

V rekreačnej oblasti Sigord sa v dôsledku zrážok naplnila vodná nádrž, hrozí jej preliatie.

Na východnom Slovensku stúpajú hladiny riek

Výraznejší vzostup hladín zaznamenali vodohospodári na horných tokoch v povodí Ondavy, Laborca, Tople a Torysy. "Prvé stupne povodňovej aktivity sme vyhlásili v Stropkove na Ondave, kde v noci za šesť hodín stúpla hladina vodného toku o 140 centimetrov," uviedol dnes pre TASR vedúci odboru správy vodných tokov košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Dušan Mydla.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že prvé stupne povodňovej aktivity platia aj na Hornáde v Kysaku, Šipskej vode pri Bardejove, na Roňave pri Slovenskom Novom Meste. Stúpajúcu tendenciu majú aj vodné toky Uh, Latorica a Tisa. Ak sa zrážková činnosť presunie aj na Ukrajinu, očakávajú vodohospodári ďalšie stúpanie hladín aj na týchto tokoch.

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili dnes aj v podhorskej obci Pavlovce a v susedných Medziankach vo Vranovskom okrese. Prívalové vody poškodili časť miestnej komunikácie a vyliaty Medziansky potok doniesol do obce nánosy bahna. "Našťastie škody na majetku obyvateľov vody zatiaľ nespôsobili a dážď má už menšiu intenzitu ako v dopoludňajších hodinách," uviedol pre TASR starosta obce Jozef Kočiš. Dodal, že rozbúrené vody potoka poškodili aj jeho samotné koryto v obci Medzianky.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko obcí na Spiši vyhlásilo tretí stupeň – stav ohrozenia

Štátna cesta medzi obcami Kojšov a Folkmár v okrese Gelnica a Mlynky - Biele Vody v Spišskonovoveskom okrese je od 12:30 uzavretá. Dôvodom je, že sa vyliala rieka, informovali agentúru SITA z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.

Niekoľko obcí v okrese Spišská Nová Ves dnes vyhlásilo tretí stupeň povodňovej aktivity, čo znamená stav ohrozenia. Tretí stupeň vyhlásili v obciach Hnilčík, Mlynky, Prakovce, Veľký Folkmár. Agentúru SITA o tom informoval operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Spišská Nová Ves Martin Vozár. "Voda zaplavuje pivnice domov, v Prakovciach zaplavila pivnicu v odbornom učilišti. V Gelnici upchalo prietok pod jedným z mostíkov, zasahujú tam už hasiči. Stále prší, veľa v tejto situácii nezmôžeme. Ak dážď potrvá dlhšie, situácia sa bude zhoršovať,“ povedal Vozár.

Podobné starosti majú aj rožňavskí hasiči. "Voda zaplavuje cestu medzi Mlynkami, Dedinkami a Bielymi vodami. Hasiči zasahujú aj tam, no zatiaľ nemáme presnejšie informácie,“ povedal operačný dôstojník z operačného strediska HaZZ v Rožňave.

Hladiny budú ešte stúpať

Vzhľadom na pretrvávajúce zrážky očakávajú vzostup hladín vodných tokov aj počas celého dnešného dňa.

"V prípade, že bude súčasný ráz počasia pokračovať v nadchádzajúcich dňoch, situácia sa môže výrazne zhoršiť. V súčasnosti však žiadna kritická situácia nenastala," doplnil Mydla. Dodal, že pôdne podložie je už napité vodou a nestačí vsakovať prívaly dažďa. V najbližšom čase budú stúpať stredné toky uvedených riek a v nadchádzajúcich dňoch sa stúpanie hladín presunie aj na ich dolné časti.

V Slovenskom raji uzatvorili tiesňavy

Horská záchranná služba dnes od 12:00 zatvorila tiesňavy Suchá Belá, Piecky a Veľký Sokol v Slovenskom raji. Dôvodom je zvýšená hladina vody v tiesňavách. Pohyb turistov v týchto lokalitách nie je momentálne bezpečný.

O zatvorení chodníkov informujú turistov priamo v teréne výstražné tabule. Ak by sa turista rozhodol nerešpektovať zákaz, hrozí mu, že v prípade úrazu mu poisťovňa nepreplatí zásah horskej služby, informoval agentúru SITA náčelník HZS Slovenský raj Peter Bulej. Ostatné značkované turistické chodníky v Slovenskom raji sú rozmočené, blatisté a šmykľavé. Horská služba preto v súčasnosti neodporúča prechod tiesňavami v Slovenskom raji.

V Tatrách je nový sneh

Turisti by mali zvýšiť opatrnosť na túrach aj vo Vysokých Tatrách. Na niektorých miestach turistických chodníkov v prechodových sedlách sa stále nachádzajú zvyšky starého snehu. Ochladenie a zrážky v posledných dňoch priniesli v najvyšších polohách Tatier aj nový sneh. Ten sa nachádza už od nadmorskej výšky 2 100 metrov.

S obmedzeniami musia počítať aj návštevníci Západných Tatier. Na turistickom chodníku zo Žiarskej doliny do Úzkej doliny po červenej značke sú spadnuté mosty. Jamnícka dolina a Jalovecká dolina sú zatvorené z dôvodu spracovania kalamitného dreva. Z dôvodu ochrany prírody sú zatvorené zeleno značkovaný chodník cez Juráňovu dolinu a červeno značkovaný chodník cez Tomanovu dolinu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 304
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 526
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 206
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 025
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 129
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 555
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 863
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 370
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu